scorecardresearch.com Uluslararası Hukukta Kuvvet Kullanımı ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uluslararası Hukukta Kuvvet Kullanımı

Uluslararası Hukukta Kuvvet Kullanımı

Yazar : Prof. Dr. Enver Bozkurt

Sayfa Sayısı : 245

Yayınevi : ASİL YAYIN DAĞITIM

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Uluslararası hukukta, devletler egemenliklerinden uzun süre vazgeçmemişlerdir. Savaş yetkisini de egemenliklerinin bir sonucu olarak görmüşlerdir. İlk evrensel uluslararası örgüt olan Milletler Cemiyetinin ortaya çıkışı ile bu yetkilerini kısıtlamamışlar sadece bazı düzenlemeler yapmışlardır. Fakat daha sonra 1928 Briand-Kellogg Misakı ile savaş, belirli sayıda devlet arasında da olsa yasaklanmıştır.
İnsanlık için onarılması güç olan ve ağır yaralar açan Dünya Savaşlarının ikincisine engel olamayan Milletler Cemiyeti yerine, savaş sırasında ve sonrasında yeni bir örgütlenme istek ve iradesi hız kazanmış ve 1945 yılında yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler Antlaşması ile evrensel nitelikli ikinci siyasi uluslararası örgüt kurulmuştur. Uluslararası düzende daha etkin bir rol üstlenen bu örgütü kuran Antlaşma, kuvvet kullanmayı yasaklamış ve istisnaen izin verdiği durumlarda da bunun çerçevesini çizmiştir.
Kitabın birinci Bölümünde kuvvet kullanımının nasıl gerçekleştiği, ikinci bölümde örnek olay olarak Körfez Krizi, üçüncü bölümde ise, 11 Eylül saldırısı ve sonrasında meydana gelen gelişmeler ele alınmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963