scorecardresearch.com Türkçe Öğretim Yöntemleri ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkçe Öğretim Yöntemleri

Türkçe Öğretim Yöntemleri

Yazar : Hayati Akyol

Sayfa Sayısı : 314

Yayınevi : KÖK YAYINCILIK

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Beyinle ilgili çalışmalar eğitim dünyasını köklü değişimlerin eşiğine getirmiştir. Çalışmaların sonuçları eğitim ve öğretimde etkili bir şekilde kullanıldıkça; okula başlama yaşı ve zamanı, disipline etme yöntem ve teknikleri, değerlendirme, öğrenme ve öğretme yöntemleri, teknoloji kullanımı ve tüm bunlara bağlı olarak de düşünme şeklimiz değişmektedir.
Öğretimde içeriğin kazandırılmasında en önemli faktörlerden birisi dildir. Dilin kazanımı ise doğuştan itibaren tek bir etkinliğe değil etkinliklere bağlıdır. Bu etkinlikler, öğrencilerin, yaş ve sınıf seviyeleri yükseldikçe giderek karmaşık bir hal alarak devam etmektedir. Okuma süreci ile ilgili bazı prensipler bu kitabın temel mantığını oluşturmaktadır.
Öğretmen adaylarına, öğretmenlere ve program geliştirmecilere yararlı olacağı düşüncesiyle ve 2005-2006 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan Türkçe Dersi Öğretim programına uygun olarak hazırlanan bu kitap sekiz bölümden oluşmaktadır. Çocuğun ilk kazandığı beceriler arasında yer alan dinleme ve konuşma üzerinde durarak başlayan kitapta çeşitli dinleme yöntemleri üzerinde durulmuş ve dinleme becerisi kazandırılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Okuma ve okumanın doğası üzerinde durularak çeşitli okuma yöntemleri irdelenmiştir. Ayrıca bu bölümde hızlı okuma üzerinde durulmuş, hızlı okumayı etkileyen unsurlar ele alınmış ve akıcı okuma yöntemlerine örnekler verilmiş, yazma ve önemine değinilerek sürece dayalı yazma detaylıca açıklanmıştır. Türkçe Programına yeni konulan “Görsel Okuma ve Sunu” öğrenme alanı üzerinde durulmuştur. Metinlerin yapısı ve metinlerden anlam kurma ele alınmış, bilgi verici ve hikâye edici metinler örnekler verilerek incelenmiş ve metinlerdeki anlatımla ilgili çelişkiler üzerinde durulmuştur. Sorular ve metinler arası okuma ele alınmıştır. Sorular ve soru sınıflandırmaları incelenmiş, örnekler verilmiş ve farklı soruların öğrenmeye etkisi üzerinde durulmuştur. Anlam kurma süreci irdelenerek, anlam kurma türleri ile sorular arasındaki ilişkilere değinilmiştir. Programa uygun ders işleme örnekleri verilmiş, bir bilgilendirici bir de hikâye edici metin seçilmiş ve bu metinler programda verilen öğretim sürecinin aşamalarına uygun olarak işlenmiştir. Çok sayıda çizelge ve çalışma yaprağı örnekleri verilerek okura değerlendirme ve durum belirleme olanağı sunulmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963