scorecardresearch.com Tarım Makinaları İlkeleri ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarım Makinaları İlkeleri

Tarım Makinaları İlkeleri

Sayfa Sayısı : 448

Yayınevi : HİPERLİNK YAYINCILIK

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu ders kitabının hazırlanmasında, tarım makinalarının yapacağı görevlere, çalışma ilkelerine ve kullanılma ortamına uygun seçim yapabilme konularına önem verilerek, tarım makinalarının konusu mühendislik görüş açısından sunulmaya çalışılmıştır. “Tarım Makinaları İlkeleri” eseri, tarım mühendisliği biliminin eğitim düzeyine göre hazırlanmış olup, bu konuda daha ileri eğitim yapacaklara da yararlı olabilecek özellikte düzenlenmiştir. Özellikle tarım mühendisleri için statik, mekanik, malzeme dayanımı gibi derslerin ön koşullara dahil olması koşulu ile bu kitap daha yararlı olacaktır.
Kitapta çeşitli tarım makinaları incelenirken, özellikle günümüz koşullarında etkin olarak kullanılan tiplere ilişkin ilkeler üzerinde durulmuştur. Bununla beraber geçmişte öz ilkesini koruyan bazı tip tarım makinaları da özlü bir şekilde verilmeye çalışılmıştır. Öncelikle tarımsal işlemin tarlada başlangıcı olan, toprak hazırlama tekniğine süreklilik kazandıran tüm tarımsal işlemler birbirinin devamı şeklinde konulaştırılarak, bu işlemlerde kullanılan tarım makinalarının ilkeleri, toprak ve bitki ile ilişkileri ve projeleme esasları üzerinde durulmuştur. Kitap içerisinde her bir tarımsal işleme ilişkin makinaların var olanları ve özellikle en çağdaş yapıya sahip olanlarına ilişkin ilkeler açıklanmıştır.
Kitapta, tarımsal makinalaşmanın amacı ve süreci, tarım makinalarının işletme koşulları gibi konular anlatıldıktan sonra, tarım makinalarının çeşitli yönleriyle kendi konuları içerisinde sınıflandırılmaları yapılmıştır. Eserde, toprak işleme, gübreleme, ekim-dikim, sulama, tarımsal savaş işlemlerini içeren tüm konular yapım tekniğiyle birlikte kullanılan makina ilkeleri ayrı ayrı sunulmuştur. Bitkisel üretimdeki hasat, harman ve ürün işlemedeki teknik durum ve makina ilkeleri her bitkinin özelliklerine özgü makinaların ilkelerine uygun anlatımla tamamlanmıştır. Eserin sonunda tarım makinalarında ortalama güç gereksinimine ilişkin çizelge, eserde kullanılan birim değerlerin sembolleri ve yararlanılan kaynaklar verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963