scorecardresearch.com Polisin Yeni Yetkileri ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Polisin Yeni Yetkileri

Polisin Yeni Yetkileri

Yazar : Mustafa Özkavak

Sayfa Sayısı : 311

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Daha önce ‘Polisin Yetkileri’ adıyla basılmış olan kitabın; yeni şekli,yeni formatı ve BETA yayınevi farkıyla yeni baskısını meslektaşım Mustafa ÖZKAVAK ile beraber yazmayı tercih ettim ve özellikle 2005 yılı Haziran ayı ve sonrasında yapılan değişiklikler,titizlikle incelenerek kitap en güncel hale getirilmiştir. Ayrıca bu kitaba paralel olarak bir de Mevzuat CD’si hazırladım. CD içersinde en çok kullanılan mevzuata yer verilmiştir. Polise; birçok kanun, tüzük, yönetmelik, Bakanlar Kurulu Kararnamesi ve yönerge görev vermektedir,ayrıca gerek mülki amirin(Vali-Kaymakam), gerek idari amirin (Polis Amirleri) ve gerekse adli amirin (CMK gereğince C.Savcıları) polise görev verdiği bilinmektedir.Bu görevleri yaparken de, polisler yetkilerini kullanmaktadırlar. Bazı polislerin, yetkilerini tam olarak bilmemekten ötürü sorumlu tutuldukları veya yine bilmemekten dolayı yetkilerini aştıkları ve bu yüzden de sorumlu tutuldukları bilinmektedir.
Son zamanlarda yetkilerin aşılması problemi yüzünden “İnsan Hakları İhlalleri” gündeme gelmektedir. Bunun önlenmesi için, özellikle A.B. Uyum Yasaları ile değişen gelişmelere dikkat çekmek ve “Polisin Yetkileri”nin tekrar hatırlatılması gerekmektedir. Polisin; görev, yetki ve sorumluluk üçgeni bir örnekle açıklandığında aşağıdaki tablo ile karşılaşılacaktır. Toplumsal olaylarda, polisin görevi; kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak ,yasa dışı bir gösteride ise, gösteriyi sona erdirmektir.Polis,bu görevi yerine getirirken yetkilerini kullanacaktır.Bu yetkiler topluluğun dağılması için zor kullanmadır.Zor kullanma;sözlü ikazdan,su püskürtmeye jop kullanmadan silah kullanmaya kadar derece derece artan bir yelpaze oluşturmaktadır.Örneğin; toplumsal olayda, göstericiler tarafından silah v.b. bir cisimle karşı koyma olmadığı halde,polis doğrudan göstericilere karşı silah kullanması olayında polisler sorumlu olmaktan kurtulamazlar. Polisimiz kendisine tanına yetkileri son derece dikkatli kullanmak zorundadır, hazırlanan bu eserin başta Polis Akademisi ve Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri olmak üzere,emniyet teşkilatı,güvenlik hizmeti sunan birimlere ve Ceza-Adalet Sisteminde yer alan aktörlere yol gösterici olması yönü ile yararlı olacağı düşüncesindeyim.Emeği geçenleri kutlar,bu yönde güzel çalışmaları yapma düşüncesinde olanları sonuna kadar desteklediğimizi ifade ederiz.
Kitabın faydalı olması temennisiyle…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963