scorecardresearch.com Okullarda Acil Durum Yönetimi ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Okullarda Acil Durum Yönetimi

Okullarda Acil Durum Yönetimi

Yazar : Kazım Çelik

Sayfa Sayısı : 228

Yayınevi : Anı Yayıncılık

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Acil durum, can ve/veya malı tehlikeye sokan ve hemen tepki verilmesi gereken, beklenmedik olaylardır. Okullarda bu acil durumlardan muaf değildir ve bunlardan bazıları felakete dönüşebilir. Okullar, nüfuslarının saldırı ve tehlikelere açık olması, öğrencilerinin toplumla yakın bağlarının (evlat, akraba vb.) bulunması gibi nedenlerle, okul ortamındaki olaylara kayıtsız kalamazlar. Okullarda meydana gelebilecek olaylar, planlı, sistematik bir müdahale ile çevreye en az zarar verecek biçimde giderilmelidir. Bu, ancak, okul ortamında hazırlıklı olma ve olaylara sitemli bir müdahale ile mümkün olabilir. Acil durum hazırlığı, bütün okullar için ciddi bir konudur. Çocukların ve velilerin, okullarının bütün tehlikelere karşı en iyi şekilde hazırlandığını ve çocukların güvenliğini sağlayacağını bekleme hakları vardır. Okul yönetimlerinin, doğal ve insan yapısı felaketler sırasında öğrencilerin ve personelin genel sağlığını ve güvenliğini koruma sorumluluğu vardır. Okul acil durum yönetiminin amacı; il/ilçe eğitim yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler, okul çalışanları, öğrenciler, veliler ve diğer ilgililere okullarda ve çevresinde meydana gelen acil durumlarda nasıl davranacakları konusunda yok göstermektir. Ayrıca okul ve çevresinde meydana gelebilecek her tür acil durum öncesi, sırası ve sonrasında alınması gereken önlemleri koordine etmek için hazırlanan planlara rehberlik etmektir. Okullarda AIDS''li bir öğrencinin bulunması, yaygın alerjik reaksiyon, bomba tehlikesi, deprem, gaz sızıntısı, hava ile ilgili acil durumlar, intihar, çocuk kaçırma, kimyasal madde dökülmesi, okuldaki kazalar, servis otobüsü kazası, bir personel ya da öğrencinin ölümü veya ciddi hastalık, rehine alma durumu, silahlarla ilgili olaylar, şiddet olayları, tecavüz/cinsel taciz, travma, yangın, zehirlenme vb. acil durumlar olabilir. Kitapta, okulların Olay Komuta Sistemine uygun olarak bu olaylara nasıl müdahale edecekleri anlatılmaktadır. Ayrıca, acil durum anında yapılması gerekenlerle ilgili önceden karar vermeyi içeren "acil durum protokolleri" ve "prosedürleri" yer almaktadır. (Tanıtım Bülteninden)

14.0x21.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963