scorecardresearch.com Meslek Yüksekokulları İçin Girişimcilik ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Meslek Yüksekokulları İçin Girişimcilik

Meslek Yüksekokulları İçin Girişimcilik

Yazar : Emine Başar, Hasan Altın, Sibel Doğan

Sayfa Sayısı : 190

Yayınevi : NOBEL YAYINLARI

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında doğal olarak devletimizin hemen her alanda girişimleri elinde bulundurması bir bakıma zorunluluktan kaynaklanıyordu. Yeterli sermaye, teknik bilgi ve deneyimli girişimcinin olmaması nedeniyle devlet, ekonomik kalkınmada tekel konumunda kalmış ama Atatürk''ün devletçilik ilkesinde de belirtildiği üzere önemli olan çağdaş batı uygarlığını yakalamaktır ve bunun için de her ne olursa olsun ekonomik kalkınma gerçekleştirilmelidir. Ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek için de önemli oranda özel girişimciye gereksinim vardır. Devlet, özel girişimin yapabileceklerinin dışında kalanları yapmalıdır, bu nedenledir ki özel girişimciyi özendirmeli, desteklemeli ve denetlemelidir.
Buradan yola çıkarak günümüzdeki dünyanın erişilmez bir hız alan değişimine ayak uydurabilmek için devletin önemli belli başlı konulardaki girişimlerinin (savunma, güvenlik, eğitim vb.) dışında özel girişimcilere örnek olacak yatırımlarla birlikte özendirici, destekleyici ve denetleyici konumunu geliştirerek sürdürmelidir. Özellikle devletin küçülerek yükünü azaltma politikası çerçevesinde üretimden çekilmesiyle birlikte istihdam konusunda da özel girişimcilere işsizlere iş bulma işlevini devretmeye çalışmaktadır. Devlet kurumlarında çalışan sayısının azaltılması aşamasında özel kuruluşların da yetersiz kalabileceği gerçeği göz önünde tutularak iş bulma kaygısındaki gençlerimizin bilgi ve becerilerini geliştirerek kendi çabalarıyla, kendi işlerini kurma konusunda beliren yeni eğilim de ülkemizin bir gerçeğidir. Bu nedenle meslek uzmanı yetiştirmeyi amaçlayan Meslek Yüksekokulları programlarıyla da desteklenen Girişimcilik derslerinin yukarıda sözü edilen sorunların çözümünde gençlerimize yardımcı olacağı ancak bunun tek başına yeterli olmayacağı, kendi çaba ve araştırma ile dünyadaki yenilikleri de izleyerek başarıyı yakalayabileceklerini düşünüyoruz. Bu amaca uygun olarak hazırlanmış ve yararlı olabileceğini düşündüğümüz bu kitap 6 bölümden oluşmakta, 1. bölümde girişimciliğin tanımı, önemi ve ekonomimizdeki yeri anlatılmakta, 2. bölümde ise girişimci ve başarılı girişimcilik kavramına yer verilmektedir. 3. bölümde girişimcilikte yaratıcılık ve yenilik konuları anlatılmakta, 4. bölümde de bir iş fikrinin nasıl projeye ve yatırıma dönüştürülebileceği hakkında bilgi verilmektedir. 5. bölümde dünyada, gelişmiş ülkelerde girişimciliğin nasıl olduğu, ülkemizde de nasıl olması gerektiği, girişimciliğimizin sorunlarının neler olduğu, uluslararası alana taşınabilmesi için neler yapılması gerektiğine yer verilmektedir. 6. bölümde ise girişimcilikteki gelişme ve yeniliklerle genç girişimcilere öneriler, girişimciliğin desteklenmesi konularındaki bilgiler yer almaktadır

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963