scorecardresearch.com Lif Ve Elyaf Kimyası ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Lif Ve Elyaf Kimyası

Lif Ve Elyaf Kimyası

Yazar : Mehmet Saçak

Sayfa Sayısı : 271

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Lifler, günlük yaşamda; giyim amaçlı dokumalar, endüstriyel dokumalar, iplikler, yer döşemeleri, hah türü malzemelerin yapımında kullanılırlar. Metalik lifler, asbest lifleri gibi bazı anorganik kökenli lifler bulunmakla birlikte, doğal ve yapay liflerin tamamı polimerlerden oluşmuştur. Lifler, karakteristik geometrik şekillerinden dolayı ayrı bir malzeme grubu altında incelenirler.

Lif kimyasının anlaşılabilmesi için polimer kimyasının iyi bilinmesi gerekir. Bu yaklaşımla, Bölüm 1 de liflere yönelik ön bilgiler verildikten sonra 2. Bölümde polimer kimyasının temel kavramları ele alınmıştır. Bölüm 3 de genel lif Özellikleri incelenmiştir. Bir lifin mekanik, kimyasal ve fiziksel davranışı, kendisini oluşturan polimerin kimyasal yapısına bağlıdır. Polimer zincirlerinin büyüklüğü, zincirler arası fiziksel ve kimyasal etkileşimlerin türü, zincirlerin düzeni gibi faktörler lif özelliklerini belirler. Bu nedenle Bölüm 4 de lif yapımına uygun polimerlerin genel özelliklerine değinilmiştir.

Doğal lifler, insan nüfusundaki artıştan kaynaklanan talep fazlalığı ve doğal kaynaklardaki azalma nedeniyle pahalıdırlar. Ayrıca, insan-yapısı liflerde gözlenen bazı üstün özellikleri karşılayamazlar. Bu faktörlerden dolayı bugün için dünya yapay ve yarı-yapay lif tüketimi, doğal lif tüketimini geçmiş durumdadır. Yarı-yapay lifler Bölüm 7 de, yapay lifler Bölüm 8 de incelenmiş; doğal liflere de kısaca Bölüm 6 da yer verilmiştir. Bölüm 9 ise liflerin analizine ayrılmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963