scorecardresearch.com Kuramdan Uygulamaya Yapılandırmacı Coğrafya Öğretimi ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kuramdan Uygulamaya Yapılandırmacı Coğrafya Öğretimi

Kuramdan Uygulamaya Yapılandırmacı Coğrafya Öğretimi

Sayfa Sayısı : 376

Yayınevi : MKM YAYINCILIK

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüzde toplumların ilerlemesinde, kalkınmasında, diğer toplumlarla rekabet edebilmesinde ve varlığını sürdürebilmesinde “aydın insanlar” yetiştirmesi çok önemlidir. Aydın insan, aydın toplumları meydana getirmekte, bu ise ancak eğitimle olmaktadır. Eğitim, doğumla başlayıp ölüme kadar devam eden bir süreçtir ve devletler için mutlak dikkat gerektiren bir konudur.
Gerçekten bugün bu dikkate sahip bir toplum muyuz? Eğer insan yetiştirmekte yapılan yanlışlar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktaysa, biz ortaya çıkan bu sonuçlardan ne kadar ders almaktayız ya da almakta mıyız? Bu sorular üzerinde fert fert düşünmeli değil miyiz? Ne kadar aydın bireye ya da ne kadar aydın bir topluma sahibiz… İşte bu noktada yapılandırmacı öğrenme sürecini başlatabiliriz. Bireyin geçmiş yaşantıları, öğrenmeleri artık devreye girer ve yeni öğrenmelere yelken açar… Doğru bir öğrenmenin gerçekleşmesi için ise bireyin geçmiş yaşantılarında bir şeyleri doğru algılaması, öğrenmesi, bugüne taşıması ve bugün öğreneceklerine temel oluşturması gereklidir. Aksi durumda çeşitli öğretim sorunları ortaya çıkabilir. Sorunların nedenleri arasında aşağıda belirtilenler, dikkatten kaçan temel konular olabilir.
“ Çocukların okul öncesi dönemde öğretilen her şeyi doğru kabul ettiği ve kaset gibi kayıt edip öğrendiği bilinen bir gerçek ise yaşamda ulaşılması mümkün olmayan hayaller niye? Farenin ya da küçük bir kuşun kediye galip geldiği nerede görülmüş? Binaların tepesinden atlayıp kendisine bir şey olmayan olağan üstü güç sahibi adamlar kimler, çocuklarımıza hangi mesajları vermekte, niçin çocuklarımız onlar gibi olmak istemekte ancak bir türlü olamamakta…
Kurgulardaki orantı yanıltmaları neden? Koca kafalı küçük cüsseli bir çocuk, takım elbiseli ayı karşısında doğal görüntüsüyle bir aslan, zürafa ya da zebra, kazın boynunda uçan bir insan, bütün bu yanıltmalar körpe zihinlerde acaba hangi tahrifatları yapmakta hiç düşündük mü? Gerçeklikten uzak bütün bu sunulanlarla, çocukların muhakemeleri alt üst edilmekte ve ilerleyen yaşlarda farklı biçimlerde yapılan yönlendirmelerle, muhakemesi zayıf insanlar haline dönüştürülmekte değiller mi?
Ebeveynler olarak çocuklarımızın okul öncesi eğitim dönemlerinden başlayarak, eğitimlerinin her kademesini takip edip, çok dikkatli olmamız gerekmez mi? Tabii ki çizgi filmleri seçerek seyrettirmeli, hangi mesajlar içerdiğini önce bizler iyi anlamalıyız. Aynı durum boyama ve hikâye kitaplarında da geçerli değil mi?... Ne dersiniz? “
Yukarıda verilen örnekler formal eğitim ortamlarında karşılaşılan sorunların temellerini oluşturabilir. Yapılandırmacı öğrenmede öğrencilerin geçmiş edinimleri içerisinde, bu örneklerin ne kadar etkili olduğu ciddi bir araştırma konusudur.
Coğrafya öğretim programının yapılandırmacı öğrenme merkezli olması, bu kitabın oluşturulmasında en önemli etken olmuştur. Kitapta yapılandırmacı anlayış içerisinde yer alan çeşitli öğrenme biçimleri seçilerek açıklanmış ve öğretimin her kademesine ait Coğrafya’dan bir uygulama örneği verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963