scorecardresearch.com Kaya Şev Mühendisliği ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kaya Şev Mühendisliği

Kaya Şev Mühendisliği

Yazar : Kamil Kayabalı

Sayfa Sayısı : 499

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kaya şev mühendisliği konusundaki çalışmalarım otuz yıldan daha uzun bir zaman önce Londra`daki Imperial College of Science and Technology`di? kaya mekaniği profesörü olduğum zaman başlamıştır. Bu konu üzerinde dört yıllık bir araştırma projesi dünyanın değişik yerlerindeki 23 kadar madencilik şirketi tarafından desteklenmiş olup, düşük tenorlu maden yataklarının işletilmesinde giderek daha fazla önem kazanan büyük ölçekli açık ocak madenlerindeki kaya şevleri için tasanın yöntemleri geliştirme ihtiyacı ile motive edilmiştir. Meslektaşım Dr. John Bray ile birlikle kaleme aldığım Kaya Şev Mühendisliği ilk kez 1974 yılında basılmış ve daha sonra 1977`de ve 1981`de olmak üzere gözden geçirilmiştir.

Kaya şev mühendisliği önemli bir konu olmakla birlikte, kişisel ilgi alanım tünel ve yeraltı kazılarına doğru değişmiştir. Duncan Wyllie ve Chrislopher Mah kaya şevleri üzerine yeni bir kitap hazırlama isteklerini bildirdikleri zaman bunun mükemmel bir adım olacağını düşündüm. Başlıca inşaat mühendisliği projeleri olmak üzere, kaya şev mühendisliği uygulamalarında uzun zamandır çalışmakta olan Wyllie ve Mah aynı zamanda analiz ve stabilizasyon yöntemlerindeki son gelişmelerin de farkındadırlar. Kaya Şev Mühendisliği`nden FHVVA için kaya şev tasarımı kılavuzu olarak geliştirdikleri çalışma kendisi giriş kısımlarında tanımlanmış olup, burada tekrar edilmeyecektir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963