scorecardresearch.com KARAKALEM RESİM ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
KARAKALEM RESİM

KARAKALEM RESİM

Yazar : Sadettin Çağlarca

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : İNKILAP KİTAPEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • 1914 yılında Trabzon da doğdu 1936 yılında İstanbul Öğretmen Okulu nu bitirdi. 1938 de Akademi ye öğrenci olarak devam ederken,Gazi Eğitim Enstitüsü nün resim öğretmenliği sınavlarına girerek resim öğretmeni oldu. Aydın, Gelibolu Ortaokulları nda resim öğretmenliği yaptı. 1950 yılında bilgi ve görgüsünü arttırmak amacıyla devlet tarafından Fransa ya gönderildi. Altı ay Londra ve İtalya da kalarak araştırmalarını tamamladı. 1952 de Konya Lisesi ne resim öğretmeni olarak döndü. 1959-1961 yıllarına kadar Mersin Lisesi nde resim öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul a atandı. Eyüp ve Üsküdar Liselerinde 14 yıl resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptıktan sonra 1973 te emekliye ayrıldı. Bu arada Akgün, Ata. Moran. ve Tarhan Kolejleri nde 12 yıl resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaptı. Bulunduğu şehirlerde birçok sergiler açtı. Öğretmenliği sırasında İstanbul da Yücel Dergisi nde, Aydın da gazete ve dergilerde edebî yazılar yazdı. Konya da yedi yıl Meram Gazetesi nde sosyal ve politik makaleler yazmakla tanındı. Bu uğraşları sırasında resim sanatı alanında teknik eserler niteliğini taşıyan "Yağlıboya. Perspektif, Renk Armonisi ve Kuralları" adlı değerli kitapları yayınladı.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963