scorecardresearch.com Kantitatif Analiz Laboratuvar Kitabı ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kantitatif Analiz Laboratuvar Kitabı

Kantitatif Analiz Laboratuvar Kitabı

Yazar : Prof. Dr. Turgut Gündüz

Sayfa Sayısı : 553

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Genellikle yüksek öğrenim yapan öğrencilere yararlı olabilmek amacıyla hazırlanmış olan bu eser, 1966 yılından beri A.Ü. Fen Fakültesi, Analitik Kimya Kürsüsü kantitatif analiz laboratuarıyla benzeri diğer laboratuarlarda uygulaması yapılan Ve aksayan yönleri çeşitli defalar yeniden gözden geçirilip teksir ettirilen ve sonunda bir eser haline getirilebileceği kanısını uyandıran laboratuar notları üzerine kurulmuştur. Analitik kimyanın amacı maddeler arasındaki reaksiyonları ve bu reaksiyonların dayandığı teorileri Öğretmek ve bunlardan yararlanma yollarını araştırmak olduğuna göre bu ders çerçevesinde hem teoriye hem de pratiğe önem verilmesi gerekir. Yararlı olacağına inandığımız bazı nedenlerle bu eserin içinde geçen reaksiyonlar ve bu reaksiyonlardan yararlanma yollarının teorileri kantitatif analiz dersleri adı altında başka bîr programla tamamlanmağa çalışılmıştır.

Eser eğitim için hazırlanmış olmakla beraber endüstri analiz laboratuvarıarı için de yararlı olabilecek niteliktedir. Bölümlerde azımsanmayacak sayıda tayin metodu verilmiştir. Bununla da laboratuvar yöneticilerine seçme kolaylıkları getirilmek istenmiştir. Kitabın ilk bölümünde, kantitatif analiz laboratuvarında çok geçen malzeme, madde ve teknik hakkında gerektiği hallerde şekilleri de çizilmek suretiyle bilgi verilmiştir. Bundan sonraki bölümlerde, gravimetri, titrimetri ve ayırmalar yer almıştır. Daha sonra ileri teknik ve beceriyi gerektiren uçuculuk, ekstraksiyon, kromatografi, adsorpsiyon, susuz ortam ve elektroanalitik tayin bölümlerine yer verilmiş ve en sona da filiz, alaşım, çimento gibi daha karışık maddelerin analizini ön gören bölümler konmuştur. Ayrıca bazı bölümlere öğretici çözümlü problemler eklenmiştir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963