scorecardresearch.com Kalkınma İktisadı ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kalkınma İktisadı

Kalkınma İktisadı

Yazar : Prof. Dr. Muhteşem Kaynak

Sayfa Sayısı : 449

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Nüfus Pek çok azgelişmiş ülkede nüfusun büyüme oranı genellikle yüksektir. Ayrıca, nüfusun mutlak hacmi, örneğin, Çin Halk Cumhuriyeti (2003 yılı itibariyle 1 milyar 288 milyon) ve Hindistan`da (1 milyar 64 milyon) olduğu gibi epeyce fazla da olabilmektedir. Azgelişmiş ülkelerde doğum oranı daima yüksek gerçekleşirken, bu arada tıbbın ilerlemesi nedeniyle, bazı Afrika ülkeleri hariç, ölüm oranları azalmaktadır. Bu ise, çoğu zaman "nüfus patlaması" olarak ifade edilen bir durumla karşılaşılmasına yol açmaktadır. Böylece, azgelişmiş ülkelerdeki nüfus patlaması, geçimlik veya yoksulluk sınırında yaşayan, yani, yaşamlarını en az kaloriyi alarak sürdürmeye çalışan insan sayısının artmasıyla sonuçlanmaktadır. İşsizlik de, çoğu azgelişmiş ülkenin ortak bir özelliğidir. Aşağıdaki tablodan da görüleceği gibi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika grubu ülkelerle, Sahra-Altı Afrika grubu gibi yoksul ülkelerde işsizlik, 1993–2003 arasındaki 10 yıllık dönemde, dünya ortalamasının bir katı düzeyinde % 12- % 11 gibi oranlarda demir atmış gibidir. Azgelişmiş ülkelerde işsizliğin temel nedeni, nüfusun bir taraftan hızla artarken iş olanaklarının buna paralel olarak arttırılamayışıdır. İş olanaklarının arttırılması ise, kuşkusuz, yatırımlardaki artışlarla çok yakından ilgili bir konudur. O halde, bu ülkelerde işsizliğin azaltılabilmesi için ilk koşul, yatırımların çoğaltılmasıdır. Öte yandan, her ne kadar işsizlik azgelişmiş ülkelerde büyük bir sorun olarak önemini korumakta ise de, bu ülkelerde nitelikli işgücü yönünden de arz sıkıntısının çekilmekte olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz. Bu bakımdan, azgelişmiş ülkeler niteliksiz işgücü yönünden talep; nitelikli İşgücü yönünden de arz sorunu olan ülkelerdir denilebilir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963