scorecardresearch.com İVME İdari Hakimlik Deneme Sınavları ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
İVME İdari Hakimlik Deneme Sınavları

İVME İdari Hakimlik Deneme Sınavları

Sayfa Sayısı : 350

Yayınevi : SAVAŞ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İdari yargı hakimlik sınavına hazırlanan adaylar için hazırlanmış bu kitapta genel yetenek-genel kültür ve alan bilgisi testlerinden oluşan toplam 10 deneme sınavı ve çözümleri yer almaktadır. Bilindiği üzere 5720 sayılı Kanunla Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 8/c maddesi değiştirilmiş, idari yargı hakim adaylığı sınavında “hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere ihtiyaç oranında” sınırlaması getirilmiştir. Öte yandan 5720 sayılı Kanunla Hakimler ve Savcılar Kanunu’na 9/A maddesi eklenerek, idari yargı hakim adaylığı sınavında “anayasa hukuku, idare hukuku, idarî yargılama usulü, hukuk yargılama usulü, borçlar hukuku (genel hükümler), medenî hukuk, ceza hukuku (genel hükümler), vergi hukuku, vergi usul hukuku ve maliye-ekonomi”, sorularının sorulacağı kayıt altına alınmıştır.

Kanun değişikliğiyle birlikte bundan sonra gerçekleştirilecek idari yargı hakim adaylığı sınavında adaylara, daha önce sorumlu olmadıkları “hukuk yargılama usulü (medeni usul hukuku) ve ceza hukuku (genel hükümler)” ile ilgili sorular yöneltilecektir. Özellikle hukuk fakültesi mezunu olmayan buna karşılık hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış olan adaylar için getirilen sınırlama dikkate alındığında adayların hukuk sorularındaki başarının ne denli önemli hale geldiği görülecektir. Bu nedenle kitap adaylara gerçek bir sınav deneyimi yaşatmak amacı ve hedefi içinde hazırlanmış. Sorular ne büsbütün zor ne de diğer kitaplarda olduğu gibi basittir.

Ülkede yaşanan hızlı kanunlaşma süreci içerisinde en temel kanunlarda bile çok kısa aralıklarla ciddi değişiklikler yapılmaktadır. Bu değişiklik hızının hukuki güvenliği ciddi şekilde tehdit ettiği ortadadır. Kitapta 01.10 2010 tarihine kadar yapılan mevzuat değişiklikleri dikkate alınarak gerekli açıklamalara yer verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963