scorecardresearch.com İsviçre Medeni Kanunu Ve Borçlar Kanunu’nun Alınışının 80. Yılı ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
İsviçre Medeni Kanunu Ve Borçlar Kanunu’nun Alınışının 80. Yılı

İsviçre Medeni Kanunu Ve Borçlar Kanunu’nun Alınışının 80. Yılı

Yazar : Ali Çivi

Sayfa Sayısı : 395

Yayınevi : İSTANBUL TİCARET ODASI

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Cumhuriyetin kuruluşunun hemen sonrasında gerçekleşen hukuk devrimi kapsamında, 1926 yılında İsviçre Medeni Kanunu ve Borçlar Kanunu alındı. O zamana kadar geçerli olan islam Hukuku''ndan büyük kopuşu ve örneği olmayan toplumsal bir deneyi ifade eden bu kanun transferi, 80 yıl boyunca Türkiye''de kendi doktrinini ve uygulamasını yarattı.
Her iki ülkenin Medeni Hukuk ve Borçlar Hukuku alanında ortaya çıkan farklılıklar, benzerlikler ve gelişmeler, Türk ve İsviçreli akademisyenler tarafından 28 Nisan 2006 tarihinde İstanbul''da gerçekleşen «İsviçre Medeni Kanunu ve Borçlar Kanunu''nun Alınışının 80. Yılı Sempozyumu»nda tartışıldı. İstanbul Ticaret Odası, İsviçre-Türkiye Araştırmalar Vakfı ve istanbul Ticaret Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen sempozyumda sunulan tebliğler, bu kitapta derlendi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963