scorecardresearch.com İktisat 1 ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
İktisat 1

İktisat 1

Yazar : Richard G. Lipsey

Sayfa Sayısı : 478

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Lipsey, Steiner ve Purvis’in İktisat adlı yapıtının tanım ve yöntem konularına ayrılan başlangıç bölümleriyle Mikroiktisat kısmından oluşan elinizdeki kitapla ilgili olarak okuyucunun dikkatini çekmek istediğim hususları burada kaydetmek istiyorum.

İktisadın tanımı batının standart ders kitaplarında genellikle Robbins’in ünlü tanımı esas alınarak yapılmaktadır. Oysa iktisat insan ihtiyaçlarının sınırsız, ama kullanılabilir kaynakların sınırlı olmasından kaynaklanan tahsis sorunlarını inceleyen bir bilim olarak tanımlanamaz. Bu olsa olsa “iktisadi sorun”un ortaya çıkış nedenidir. İktisat, çok kısa olarak ifade etmek istersek, üretim ve bölüşümün toplumsal yasalarını ortaya çıkarmayı amaçlayan bir bilimdir.

Tanım meselesinin önemli uzantıları vardır ve Türkiye’deki ders kitaplarının bir bölümünde Robbins’in tanımı kullanılmaktadır. Bunun nedeni bu tanımın, yukarıda belirttiğim gibi, batı ders kitaplarında da yaygın olarak kullanılmakta oluşudur. Elinizdeki kitapta tanım sorunu bir iki cümle ile geçiştirilmeden ele alınmakta, Robbins’in tanımı yerine oturtulmakta ve iktisadın kabul edilebilir bir tanımı verilmektedir.

İktisat öğrencilerinin edindikleri bilgileri, özellikle teorileri ve tahlil araçlarını ne zaman ve nerede kullanacaklarını bilememeleri önemli sıkıntılarından birini oluşturmaktadır. Aynı olayı açıklamaya ve çözümlemeye yönelik farklı yaklaşımlardan hangisinin “doğru” olduğunu nasıl saptayacaklarını bilememeleri ise bir başka önemli sıkıntılarıdır ve her iki sıkıntının da başlıca nedenlerinden biri öğrencilerin yöntem konusunda yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Bu kitabın yöntem hakkında verdiği bilgiler bu sıkıntılardan birincisinin kısmende olsa giderilebilmesi için gerekli bilgiler verilmemektedir. Bir giriş kitabı düzeyinde oluşu bunun gerekçesi olarak kabul edilebilir. Ancak okuyucu yöntem konusunda verilen bilgilerin farklı yaklaşımlarının karşılaştırılması değerlendirilmesi bakımından oldukça yetersiz olduğunu bilerek okumalıdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963