scorecardresearch.com Hayvan Sistematiği ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayvan Sistematiği

Hayvan Sistematiği

Yazar : Prof. Dr. Yalçın Şahin

Sayfa Sayısı : 321

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Canlıların özelliklerini öğrendikçe, bunların hem sağlığımıza hem de diğer tüm yaşamsal etkinliklerimize daha yararlı olmasına yönelik araştırmaların sayısı da gün geçtikçe artmaktadır. Sayısı ancak milyonlarla ifade edilebilen bu araştırmaların sonuçlarından yararlanabilmek, o araştırmada obje olarak kullanılan tür ya da türlerin tanınması ile mümkündür. Çünkü, her türün ekolojik etkenlere karşı gösterdiği tepki birbirinden farklıdır. Örneğin, beyaz farede yapılan bir çalışma sonucunun siyah farede de aynı olması zorunlu değildir. Büyük olasılıkla da farklı olur. Üstelik, sayısız siyah ya da beyaz fare vardır ve bunların her türü için ayrı koşullar gereklidir. Bunun anlamı, söz gelişi kanser tedavisinde kullanılabileceği düşünülen bir canlı türü ile ilgili bir makale okuduysanız, yararlanmak için ya aynı türü bulmak ya da elinizdeki türle aynı araştırmayı yapmak zorundasınız. Zaten böyle bir araştırmayı da tür tanımı yapmadan sonuçlandırıp bilim dünyasına sunamazsınız. Kısacası, bir yargıya varmadan önce, canlıları (konumuz gereği, hayvanları) mutlaka tanımak zorundasınız.
Sayısı milyonlara ulaşan canlı türlerinin tümünü öğrenmek olası değildir. “O halde ne yapmalıyım?” sorusuna şöyle bir yanıt bulmaya ne dersiniz?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963