scorecardresearch.com Gıda Mühendisliğinde Reaksiyon Kinetiği ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gıda Mühendisliğinde Reaksiyon Kinetiği

Gıda Mühendisliğinde Reaksiyon Kinetiği

Yazar : Prof. Dr. Mehmet Özkan

Sayfa Sayısı : 182

Yayınevi : GIDA TEKNOLOJİSİ DERNEĞİ

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gıdaların, kimyasal ve biyolojik açıdan aktif sistemler olmaları nedeniyle, kalite düzeyleri; dinamik şekilde ve sürekli olarak yüksekten düşüğe doğru hareket halinde bulunmaktadır. Özellikle işlenmiş gıdaların üretiminde uygulanan proseslerde ve bunu izleyen aşama olan depolamada egemen olan etkenlere bağlı olarak, kalitenin düşme yönündeki hareketi hızlanmaktadır. Bu olumsuz değişmelere neden olan reaksiyonların oluşum mekanizmalarına ve hızlarına ait bilgiler, ortaya çıkabilecek kalite kayıplarının sınırlandırılması açısından son derece önemli verilerdir. Nitekim, bir gıda mühendisinin bir gıdaya ait kalite faktörlerinin tahribine neden olan reaksiyonlara ilişkin verilere sahip olması halinde, bu verilere dayanarak halen uygulanmakta olan bir prosesi optimize edebilir veya yeni bir proses tekniği geliştirebilir. Gerçekten gıda bileşenlerinin; sıcaklık-süre, pH, ışık, oksijen, nem düzeyi vb değişkenlerin etkisi altındaki davranışlarının matematiksel modellerle tanımlanmasıyla, bir gıdanın maksimum kaliteye ulaşması için uygulanan prosesin optimize edilmesi gerçekleş- tirilebilmektedir. Gıda sistemlerine ait kinetik veriler, sadece proses veya depolamanın optimizasyonu için gerekli olmayıp, ayrıca; gıdaların besleme değerlerine ilişkin bilgilerin gerçeğe yakın bir şekilde önceden hesaplanmasına ve böylece etiketlerdeki deklerasyonların ona göre yapılmasına da güvenli bir yol açmaktadır. Gıda sistemlerinde reaksiyon kinetiği son yıllarda çok önemli bir çalışma alanı niteliği kazanmış bulunmakla birlikte, uygulamada yararlanılabilecek kinetik veriler hala çok sınırlıdır. Bu kitap gıda sistemlerinde oluşan reaksiyonlara ait kinetik verilerin saptanması, bunların değerlendirilmeleri ve matematiksel modellere dönüştürülmesi konularını kapsamaktadır. Bu nitelikleriyle dilimizde yayınlanmış ilk eser olarak görülmelidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963