scorecardresearch.com Gıda Mühendisliğinde Kütle ve Enerji Denklikleri ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gıda Mühendisliğinde Kütle ve Enerji Denklikleri

Gıda Mühendisliğinde Kütle ve Enerji Denklikleri

Yazar : Prof. Dr. Mehmet Özkan

Sayfa Sayısı : 251

Yayınevi : GIDA TEKNOLOJİSİ DERNEĞİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gıda mühendisliği eğitimine yönelik dilimizde “Kütle ve Enerji Denklikleri” konusunda yayınlanan ilk eser, Prof. Dr. Bekir Cemeroğlu tarafından 1994 yılında yayınlanmış “Meyve ve Sebze İşleme Endüstrisinde Temel Analiz Metotları” kitabında “Kütle Denklikleri” ile ilgili bir bölümdür. Bölümümüzde önceleri “Kimya Mühendisliği Bölümü” öğretim üyelerince verilen bu ders, 2001 yılından itibaren Prof. Dr. Mehmet Özkan tarafından verilmeye başlanmış ve dersin içeriği “Gıda Mühendisliği Bölümü” öğrencilerine uygun bir şekilde düzenlenmiştir. Gerek bu konuda Prof. Dr. Bekir Cemeroğlu tarafından yazılan bu bölüm gerekse “Gıda Mühendisliği Bölümü” öğrencilerine yönelik olarak 9 yıldan beri Prof. Dr. Mehmet Özkan tarafından verilen “Sütle ve Enerji Denklikleri” dersi kapsamında bugüne kadar oluşmuş ortak birikimlerimiz düzenlenerek, öğrencilerimiz için temel kaynak haline getirilmek üzere “Gıda Mühendisliğinde Kütle ve Enerji Denklikleri” adıyla yayınlanmış bulunmaktadır. Bu kitapta; boyutlar, ölçme sistemleri ve birimler, gıdaların bazı fiziksel nitelikleri, gıda üretiminde temel proses gruplarına ilişkin kütle denklikleri ve enerji denklikleri konuları yer almaktadır. Öğrencilerimizin bu konuları rahatlıkla anlayabilmeleri için her bir konu zorluk derecesi giderek artan çözümlü sorularla örneklendirilmiştir. Kitapta; konu anlatımı sonunda yer alan bu örneklerdeki verilerin, endüstride uygulanan işlemlerle uyumlu olmasına özellikle dikkat edilmiştir. Bu nedenle; sadece matematiksel işlemlerin yapıldığı değil aynı zamanda proses hakkında da fikir veren ve üzerinde yorum yapılabilen örneklerin bu kitapta yer alması tercih edilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963