scorecardresearch.com Ekonominin Temel İlkeleri ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ekonominin Temel İlkeleri

Ekonominin Temel İlkeleri

Yazar : Prof. Dr. Hasan Eski

Sayfa Sayısı : 415

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Ekonominin Temel İlkeleri" başlığı altında hazırlanmış olan bu çalışma, kapsam yönünden ekonomi bilimi sistematiğini genel bir bakışla inceleme amacı gütmektedir.

Çalışma, akademisyenlik yaşamımın büyük bölümünü geçirdiğim Dokuz Eylül Üniversitesi - Mühendislik Fakültesi’nin değerli öğrencilerine (özellikle uzun yıllar yöneticisi olmak kıvancını duyduğum Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerine) Ekonomi bilgisi ve formasyonu kazandırma çabalarımın bir ürünüdür.

Eserin ilk dört bölümü Mikroekonomi konularına ayrılmıştır. Burada önce temel ekonomik kavramlar ve temel ekonomik sorunlar açıklanmıştır. Daha sonra Ekonomik Sistemler, Tüketim Teorisi, Üretim ve Maliyet Teorisi ve farklı Piyasa Modellerinde Piyasa ve Firma Dengeleri incelenmiştir.

Beşinci bölümün konusunu Makroekonomik Kavramlar ve Milli Gelir Denge Analizleri oluşturmaktadır. Bu bölümde denge analizleri Önce reel ekonomi boyutunda ele alınmıştır. Daha sonra Keynesgil analizlere geçilerek genel dengenin moneter boyutları çalışmaya dâhil edilmiştir. Nihayet Para Piyasasında ve Mallar Piyasasında Eşanh Dengenin, yani Milli Gelir Genel Dengesinin nasıl oluştuğu incelenmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963