scorecardresearch.com Ekonomik Göstergeler ve İstatistikler Rehberi - (Ekonomi Verilerinin Anlaşılması - Temel Ekonomik Ka ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ekonomik Göstergeler ve İstatistikler Rehberi - (Ekonomi Verilerinin Anlaşılması - Temel Ekonomik Ka

Ekonomik Göstergeler ve İstatistikler Rehberi - (Ekonomi Verilerinin Anlaşılması - Temel Ekonomik Ka

Yazar : Elif Çepni

Sayfa Sayısı : 271

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitap, uzun yıllar üniversitelerde “İktisat, İktisada Giriş, Temel Ekonomi” derslerini anlatan, çeşitli kamu ve özel kuruluşlarda “Temel Ekonomi, İktisat, Ekonomik Verilerin Okunması” gibi konularda eğitimler veren yazarın notlarından, ders anlatımı / eğitim esnasında öğrencilerinden gelen sorulardan ve mesleki tecrübelerinden oluşmaktadır. Ayrıca, kitabın ilk dört baskısının ardından gerek akademisyenlerden ve öğrencilerden gerekse kitabı kullanan okuyuculardan gelen istek ve öneriler de dikkate alınarak, kitabın daha kullanıcı dostu olması sağlanmıştır.
Kitapta, her gün etrafımızda duyduğumuz temel ekonomik kavramların ne anlama geldiği, ekonomide hangi olayın ekonomiyi nasıl etkilediği konuları örneklerle açıklanmıştır. Örneğin herkes enflasyon düşerken fiyatlarında düşeceğini düşünür, aslında düşük enflasyon fiyatların artış hızını etkileyen bir ekonomik olaydır. Yine, Gayri Safi Milli Hasıla ile Gayri Safi Yurt İçi Hasıla''nın aynı olduğu düşünülür aslında ikisi farklı ekonomik değerlerdir. Kitapta, bu ve buna benzer temel ekonomik kavramlar işlenmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Konular sadece Türkiye özelinde anlatılmamış, dünyadaki önemli ekonomik kavramlara da yer verilmiştir.
Eser, lisans ve ön lisans düzeyindeki öğrencilere yönelik hazırlandıysa da, ekonomi ile ilgilenen ve bu konuda kendini geliştirmek isteyenlere de hitap etmektedir. Kitapta, aşağıda yer verilen sorulara benzer konuların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Neden Enflasyon Düşerken Fiyatlar Düşmez?
-       TÜFE ve ÜFE Nasıl Hesaplanır?
-       Cari Açık Nedir?
-       Döviz Kurunu Yani Dövizin Fiyatını Hangi Faktörler Belirler?
-       Bileşik Faiz ve Reel Faiz Nasıl Hesaplanır?
-       Gayri Safi Milli Hasıla ile Gayri Safi Yurt İçi Hasıla''nın Farkı Nedir?
-       Satın Alma Gücü Paritesi ile Kişi Başına Milli Gelir Niye Türkiye''de Daha Fazla Çıkmaktadır?
-       Spekülasyon Nedir, Kimler Spekülatördür, Her Spekülasyon Kötü Müdür? / Faiz Dışı Fazla Nedir?
-       Hazine Tahvili ve Bonosu Arasındaki Fark Nedir?
-       Genel Bütçe, Katma Bütçe, Konsolide Bütçe Neyi İfade Ederler?
-       Para Piyasası ve Sermaye Piyasasının Farkı Nedir?
-       Texas Zombie Banka Oranı Nasıl Hesaplanır?
-       JP Morgan EMBI Endeksi Hangi Konularda Yol Göstericidir?
-       Önemli Uluslararası Borsa Endeksleri Hangileridir (FTSE, Standard &Poor''s 500, Dow Jones, Nikkei vd)
-       IMKB''nin Temel Endeksleri Hangileridir (Ulusal 100,50 ve 30, vd)
-       Eurodollar Piyasası Nedir? / Kaç Çeşit Getiri Eğrisi Vardır?
-       Sendikasyon Kredisi Nedir? Baltık Kuru Endeksi Hangi Maliyetleri İçerir? / Kalkınma İstatistikleri Nasıl Yorumlanır?
-       Finansal Tablolar Nasıl Okunur?
Korku Endeksi ve ISM–PMI Endeksi Nedir?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963