scorecardresearch.com Ekonometri Kılavuzu ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ekonometri Kılavuzu

Ekonometri Kılavuzu

Yazar : Peter Kennedy

Sayfa Sayısı : 745

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Lisans eğitimlerinin son yıllarında ve lisansüstü eğitimlerinin başlangıcında bulunan ekonometri öğrencileri, bu kitabı, ekonometriyi anlamaları açısından son derece yararlı bulmuşlardır. Satışlara bakıldığında, gittikçe artan sayıda ekonometri eğitmeninin kitabın farkına varmış olduğu ve öğrencilerin kitap hakkında bilgileri, ders içeriklerinin yanında bizzat eğitmenlerinden edinmiş oldukları gözlenmiştir. Bu gelişmeler kitabın ilk baskılarını son derece başarılı kılmıştır.

Kitabı Öğlenciler için bu derece değerli kılan nedir? Kitap, ekonometri ders kitaplarının genelde sahip oldukları gösterim karmaması ve teknik ayrıntıdan soyutlanarak, konular hakkında genel bir bakış oluşturmanın yanında, kavramlar ve teknikler hakkında sezgisel duyarlılık katarak tüm düzeylerde ekonometri ders kitaplarına destek sağlamaktadır. Çoğu zaman ekonometri ders kitaplarının ve okuyucularının ağaçlara bakarken ormanın farkında olmadıkları söylenir. Bu kaçınılmaz bir durumdur - öğretilmesi gereken terminoloji ve tekniklerin yoğunluğu "Neden söz ediliyor?" ya da. "Bunların hepsi birbiri ile nasıl bir araya gelmektedir?" gibi konularda ders kitaplarının sezgisel duyarlılık sağlamasına izin vermemektedir. Ekonometri kitaplarının tümü bu konuda başarısızdır. Bunun nedeni bu bağlamda çaba sarf edilmemesi değildir - çoğu ders kitabı olguların iç yüzünün algılanması ve yorumlanmasına yönelik çok iyi hazırlanmış bölümlere sahiptir. Ancak bu anlatımlar eğitmen açısından anlamlı olmasına karşılık öğrenciler üzerinde beklenen etkiyi yaratmamaktadır. Neden? Yanıt iç bilginin ve yorumlamaların kitap içinde teknik ayrıntılarla birlikte parçalı bir şekilde öğrenciye sunulmasıdır. Öğrenciler, kullanılan gösterimlerin üstesinden gelmek ve teknik ayrıntılar hakkında bilgi edinmek için çaba harcarken, bu ayrıntıların anlaşılması için gerçekten elzem olan iç bilginin farkına varamamaktadırlar, liu kitap ders kitaplarında verilen ayrıntıların anlaşılmasında kendilerine yardımcı olabilecek bir bakış açısı sağlamaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963