scorecardresearch.com Egzersiz Ve Kalp ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Egzersiz Ve Kalp

Egzersiz Ve Kalp

Yazar : Prof. Dr. Mehmet Günay

Sayfa Sayısı : 556

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tarih boyunca sağlık alanında çalışanların büyük çoğunluğu, sedanter bireylerin aktif bireylere göre daha çok hastalıklara maruz kaldıklarını bildirmektedirler. Konuyla ilgili bu fikirlerin bazılannın kişisel düşüncelere ya da klinik değerlendirmelere dayalı olmasına karşılık, çoğunluğu sistematik gözlemlere dayalıdır. Hipokraf tan beri "vücudun aşırı olmayan dozda egzersiz yapmasıyla sağlıklı olacağı, iyi gelişeceği ve daha yavaş yaşlanacağı, ancak hareket ettirilmezse hastalıklara daha yatkın olacağı" bilinmektedir. Batı tarihçileri egzersiz ve tıp arasındaki yakın ilişkinin Herodicus, Hippocrates ve Galen dönemlerine rast geldiğini beyan etmektedirler. Hipokrat milattan önce hijyenle ilgili yazmış olduğu eserinde insanın, sadece yemek yiyerek sağlıklı olamayacağını aynı zamanda egzersiz de yapması gerektiğini vurgulamıştır.

Egzersizin sağlık açısından önemini vurgulama adına Galen, ikinci yüzyılda yazdığı birçok çalışmada konuyla ilgili bilgiler vermektedir. Yelken kullanma, ata binme, at arabası sürme, kolları çevirme gibi egzersizlere herkesin hatta çocukların bile ihtiyacı olduğunu ifade etmiştir. Sağlığı korumanın üç temel prensibi vardır, bunlar; hareket (fiziksel aktivite), gıda (beslenme) ve uykudur diyerek, sağlıklı yaşamın ana hatlannı göstermiştir. Fiziksel uygunluk ve sağlık için yirminci yüzyılın ortalarında farklı egzersiz profilleri karşılaştırılmıştır. 1960 ve 1970’li yıllarda ise uzman gruplar ve komitelerce fiziksel performans kapasitesinin artırılması için Özel egzersiz programlan ve egzersiz reçeteleri hazırlanmış, son 50 yıl içinde ise elde edilen verilerde egzersizin sağlık üzerindeki faydaları doğrulanmıştır.

Egzersiz sayesinde kişi kendini daha dinç ve sağlıklı hisseder. Kaslar daha kuvvetli, eklem ve bağları daha dirençli hale gelir. Düzenli egzersiz kişiyi zinde tutar ve fazla kalorilerin yakılmasına yardım eder. Özellikle damar sertliği nedeniyle daralmalar varsa, egzersiz, koroner damarlar arasında yeni ve ek damarlar açılmasını, böylece kalbin daha İyi beslenmesini sağlar. Egzersiz, kanda kolesterol ve trigliserid miktannm azalmasına yardımcı olur. Yürüyüş egzersizleri ise, maliyetsiz ve her zaman yapılması mümkün olmasından dolayı tercih edilen genel bir egzersiz türüdür.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963