scorecardresearch.com Egzersiz Ve Antrenmana Endokrinolojik Uyumlar ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Egzersiz Ve Antrenmana Endokrinolojik Uyumlar

Egzersiz Ve Antrenmana Endokrinolojik Uyumlar

Yazar : Prof. Dr. Mehmet Günay

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Egzersiz endokrinolojisi fiziksel aktivite ve aktiviteleri kontrol eden sistemlerle olan ilişkileri incelemektedir. Egzersiz endokrinolojisi ilmine göre egzersizin kontrolü nörohormonal yolla sağlanmaktadır. Egzersiz de değişik şiddet ve sürelerde oluşan plazma hormon yoğunluklarım bilmek oldukça önemlidir. Salgılanan hormonların egzersizdeki rolünü anlayabilmek için hormonların istirahat, egzersizin değişik şiddet, evreleri ve türleri ile toparlanma dönemindeki salgılanma düzeylerine bakmak gerekir.

Egzersizde hormonal sistemin temel görevi metabolizmayı ve kardiyovasküler sistemleri düzenlemektir. Egzersizde ve antrenmanda temel endokrin bez hipotaîamus, hipofiz, troid, paratroid, adrenal bezler ve gonadlardır. Fakat ayrıca kalp, böbrek, karaciğer, gastrointestinal organlar da hormon salgılarlar.

Egzersizde hormonal değişimler MSS ile başlatılır. Sempatik aktivite artar, GH, ACTH, PRL, ADH, TSH salımrm artar. Ayrıca insülin baskılanır, renin, anjiotensin, ADH, PD (pankreaîik polipeptid), glukagon, PTH ve gastrit salanımı uyarılır. ACTH1 de adrenal korteksi uyarır.

Hormona! tepkinin derecesi organizmanın egzersiz öncesi durumuna ve kişinin kapasitesine bağlıdır. İnsülin duyarlılığının değişmesi, glikoz elde edilebilirliğinin artması bu hormonal tepkilere bağlıdır ki, egzersiz sürdükçe hormonal adaptasyonlar daha da önem arz eder. Kontrol ise negatif feedback ile sağlanır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963