scorecardresearch.com Ege Adaları Sorunu - 1911'den Günümüze ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ege Adaları Sorunu - 1911'den Günümüze

Ege Adaları Sorunu - 1911'den Günümüze

Yazar : Prof. Dr. Necdet Hayta

Sayfa Sayısı : 393

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüzde Yunanistan Ege’yi bir Yunan denizi haline getirmeye yönelik çabalarını sürdürmekte ve adalarda Anadolu’yu tehdit edecek faaliyetlere girişmektedir. Buna karşı Türkiye ise genelde hep Lozan’da belirtilen statüden bahsetmekte ve ona uyulmasını istemektedir. Bütün bu gelişmeleri anlayabilmemiz için sorunun kökenlerini ve tarihî seyrini de bilmek gerekir.

Bu yüzden sorunu araştırmaya değer gördük ve araştırma konusu olarak düşündük ve gelişmeleri 1911 Trablusgarp Savaşı’ndan günümüze kadar getirmeye çalıştık. Ege Adaları sorununun 1923 Lozan Antlaşması’na kadarki bölümü tarafımızca 1993 yılında Doktora tezi olarak hazırlanmıştı.

Ancak konunun güncelliği ve anlaşılabilmesi için bütünüyle ele alınması gerektiği inancıyla, konu yeni bilgi ve belgelerle yeniden ele alınarak günümüze kadar getirilmeye çalışılmıştır.

Amacımız, Ege’de yaratılmış olan ve etkileri bugüne kadar uzanan dengesizliği tarihî açıdan ele almaktır. Bu çerçevede Trablusgarp Savaşı sırasında İtalya’nın Osmanlı Devleti’ni, Trablusgarp ve Bingazi’nin kendisine terkini zorlamak için Rodos ve 12 Ada’yı işgali ve işgale tepkiler, akabinde çıkacak Balkan Savaşları sırasında bu adaların Yunan işgaline geçmemesi için İtalyan işgaline geçici olarak bırakılması ve Ege’deki diğer Osmanlı adalarının Yunanistan tarafından işgali ile büyük devletlerin devreye girerek Balkanlar ve Ege’deki sorunları çözmeye çalışmaları, I. Dünya Savaşı ve arkasından verilen Kurtuluş Savaşı ile kazanılan zaferin belgesi olan Lozan görüşmelerinde ve Antlaşması’nda adaların durumu, yine II. Dünya Savaşı sırasında savaşan taraflar arasında burada verilen mücadele ve bu mücadelenin Türkiye’ye etkileri ile savaş sonundaki Paris Antlaşması’nda adaların statüsü bu çalışmanın konusu olmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963