scorecardresearch.com Devlet Bütçesi ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Devlet Bütçesi

Devlet Bütçesi

Yazar : Duran Bülbül

Sayfa Sayısı : 277

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Devletin toplam ekonomi içerisindeki ağırlığını ortaya koyan kamu ekonomisi, bütçe ile somut bir hal almaktadır. Bir başka deyişle, devletin toplam ekonomi içerisindeki ağırlığı, bütçe ile ortaya konulmaktadır. Bütçe günümüzde, bir ülkenin bir dönemine ait mali planı olmaktan öte önem taşımaktadır. Özellikle Keynezyen anlayış çerçevesinde bütçe, devletin finansman planı olmasının yanı sıra, ekonomik sosyal ve siyasi belge niteliği taşımaktadır.

Ülkeler, bütçe sistemlerini oluştururken, bütçenin çeşitli işlev ve ilkelerinden yola çıkarak kendi mali, sosyal, ekonomik ve siyasi koşullarını dikkate almaktadırlar. Ülkemizde de bütçe sistemi, demokratik parlamenter yapı içerisinde, mali, sosyal, ekonomik ve siyasi koşullar dikkate alınarak, hazırlanmakta, uygulanmakta ve denetlenmektedir.

Bütçeler aynı zamanda, belirli bir çerçevede ve belirli kurallar ışığında uygulanmaktadır. Ülkemizde bütçe sistemi, şimdiye kadar 1050 Sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu’na göre şekillenmiştir. Ancak, 2006 yılı itibariyle, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu yürürlüğe girecektir. Böylece, bütçenin hazırlanması, uygulanması ve denetlenmesi ciddi değişikliğe uğrayacaktır. Dolayısıyla, bütçe sisteminin önceki bütçe sisteminden köklü bir şekilde kopuşunun, gelecekteki muhtemel etkilerinin ve uygulanış biçiminin tartışılması ihtiyaç haline gelmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963