scorecardresearch.com Denetim Ve Raporlama - Finansal Tablolar ve Analiz Teknikleri ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Denetim Ve Raporlama - Finansal Tablolar ve Analiz Teknikleri

Denetim Ve Raporlama - Finansal Tablolar ve Analiz Teknikleri

Yazar : Prof. Dr. Yurdakul Çaldağ

Sayfa Sayısı : 363

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tekdüzen Muhasebe Sistemine geçilmesiyle, ilgili işletmelerde, tasarının getirdiği Tekdüzen Hesap Planı 1.1.1994 tarihinde uygulanmaya başlanılmıştır. Yasanın yürürlüğe girmesinden bugüne kadar görülen eksik ve aksaklıklar büyük ölçüde giderilmiştir.
İşlemlerin hatasız ve doğru bir biçimde muhasebeleştirilmediğine zaman zaman rastlamaktayız. Uygunluluk kriterine uymayan işlemler muhasebeye yanlış bir şekilde yansıtılmaktadır. Dolayısıyla bu olay sonuçta mali tablolara yansımaktadır. Dahası, ya vergi kaybı oluşmakta ya da işletme açısından finansal ve yönetsel risk yaratmaktadır.
Denetim fonksiyonu belirli bir tekniği ve deneyimi gerektirir. Bu teknik iyi kavranamadığı taktirde bunun olumsuz etkisinden söz edilebilir, tyi bir denetim; çerçevesi ve uygunlukları iyi belirlenmiş bir ortamda yapılan denetimdir. Ayrıca, objektif ve şeffaf olan bir denetimdir.
Üniversitelerimizde muhasebe derslerinde izlenilen "Muhasebe Genel Tebliği" hükümleri, ders saatleri işlenmesine rağmen, ilgili uygulamaların gösterilmesine çok fazla imkân tanımamaktadır. Bu sisteme paralel olarak Fakülte ve Yüksekokullarımızda, bu konularla ilgili yeteri kadar kaynak yoktur. Bu konuda hazırlanmak ve konuları işlemek bir hayli zaman kaybına neden olmaktadır.
Bu tür bir çalışmayı elde etmek ve en iyi şekilde nasıl daha çok yararlı oluru sağlamak düşüncesiyle, bir akademik sistem içerisinde değerli meslektaşlarım Doç. Dr. Aydın KARAPINAR ve Arş. Gör. Dr. Rıdvan BAYIRLI ile birlikte bizzat öğrencilerimiz ve SMMM - YMM Eğitim Programlarında çeşitli sözel ve yazılı anketler yapılmıştır. Üniversite eğitimi alanlara ve üniversite sonrası mesleki sınavlara girecek olanlara, konuların, birçok mesleki sınavlar da göz önünde tutularak, Çözümlü örnekler ile uygulamada görülen sorunların Tekdüzen Muhasebe Sistemi`ne uygun olarak soru-yanıt şeklinde incelendiği çalışma yöntemlerini de içeren bilimsel bir eser oluşturulmasına özen gösterilmiştir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963