scorecardresearch.com Bulgaristan'da Türkçe Yer Adları Kılavuzu ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bulgaristan'da Türkçe Yer Adları Kılavuzu

Bulgaristan'da Türkçe Yer Adları Kılavuzu

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 1076

Yayınevi : TÜRK DİL KURUMU

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Bence Deli- Orman''daki köy ve yer adlarının hemen hemen hepsinin Türkçe oluşu, dolayısıyla da olsa, onların Anadolu''dan gelmiş olduklarını epeyi inandırıcı bir biçimde göstermektedir."
-Prof. Dr. Stefan S. Bobçev, "Deli-orman Türklerinin Kökeni",1929-

"Beş yüzyıllık Türk egemenliği Bulgaristan''ın etnografya özyapısını pek değiştirmemişse de, yerleşim yerleriyle doğal yerlerin adlarını pek çok değişikliğe uğratmıştır. Doğru söylemek gerekirse, Bulgaristan''da en azından bir tane Türkçe kökenli yer adı bulunmayan hiçbir köşe-bucak yoktur, hatta orada hiçbir zaman Türk halkı yaşamamış olsa da... Daha Balkan yarımadasının ilk fetihleri sırasında, Türkler, köylerin, ırmakların, dağların vb. adlarını değiştirmeye başlamıştır. Bunların sayısı çok büyüktür"
-Vasil Mikov, 1943-

"Ele geçirilen halkı özümlemek (asimile etmek) amacıyla, ancak Bizans''tan çok daha geniş ölçüde ve güçlü bir zorlamayla, bey yüzyıllık Osmanlı boyunduruğu altında, Osmanlı-Türk yer adları Bulgaristan''a sokulmuştur. Gerçekten, temiz Bulgar Hırıstiyan halkın yaşadığı kimi dağlık yörelerde, hatta zorla İslamlaştırılan Bulgarların oturduğu tek tek yerleşim yerlerinde kimi eski Bulgarca yer adları korunmuştur. Ama, bunların sayısı, zalimin zorla kabul ettirdiği yer adları yanında, pek azdır. Osmanlı-Türk yer adları arasında çeviriler, çoğunluğu oluşturur(!). Bunlar arasında, ortaçağ Bulgar yer adlarının Osmanlıcaya ya tümüyle bozulmuş, ya da yalnızca ekler ve takılarıyla biçim değiştirmiş olarak geçtiği görülür. Örneğin: Seltse yerine Selçe (ya da Selça), Koriten yerine Korten, Strelets yerine Strelçe (ya da İstrelça) vb. gibi. Antik kimi yer adları örneğin Nikopolis Niküp (ya da Niğ-bolu), Filipopolis Filibe vb. olmuştur. Bulgaristan''a zorla sokulan yabancı (Türkçe) yer adlarının çoğu artık ortadan kaldırılmıştır. Geri kalan tek-tük yabancı yer adlarının da atılması için önlem alınması gerekir."
(Nikolay Miçev ile Peter Koledarov, "Bulgaristan yer adları sözlüğü", 1989, ss. 6-7)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963