scorecardresearch.com Boşanma Sebebi Olarak Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Geçimsizlik ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Boşanma Sebebi Olarak Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Geçimsizlik

Boşanma Sebebi Olarak Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Geçimsizlik

Yazar : Recep Muhlis Gür

Sayfa Sayısı : 278

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması" olayının saptanması için, 4787 sayılı yasayla konulan yeni yöntemin hukukumuza sağladığı değerli katkıların vurgulanması gerekmektedir. Gerçekten de; söz konusu; "Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev Ve Yargılama Usullerine Dair "9.01.2003 tarih ve 4787 sayılı yasanın 5. maddesinde; aile mahkemelinde psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı gibi uzmanların görevlendirilmiş olması, ülkemiz açısından boşanma davaları konusunda çok önemli bir devrim niteliğinde olmuştur. Bu yeni olanaklar sayesinde artik; boşanma olasılığı içinde bulunan tarafların; "Geçimsizlik" halinde olup olmadıkları hususunun öznel anlayışlar yerine; gerçekçi yani nesnel ölçütlerle saptanacağı umut edilebilir.

Ancak bu beklentinin yalnızca; mahkemede görevlendirilmiş olan uzmanların bilimsel katkılarıyla gerçekleşecek bir umut olarak sınırlandırılmaması gerekeceği de açıktır. Çünkü karar makamında bulunan mahkeme hakiminin; bilimsel yöntemlerden yararlanabilme fırsatını kullanma yeteneğinin yönetmediği bir yargılamadan, beklenen sonuçların çıkamayacağı tartışılamaz. Bu ise, davalarda; yeniliğe açık, dogmalara karşı, akla uygun, evrenselliğe yönelik, hoşgörülü ya da ölçülü olma sıfat ve tavırlarını içeren "Bilim Ahlaki"na sahip hâkimlerin, belli bilimsel yöntemleri kullanmalarını zorunlu kılmaktadır…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963