scorecardresearch.com Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi ve Tüm Kaynak Kitap Kitapları Radikal Kitap'ta!
Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi

Sayfa Sayısı : 388

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : Kaynak Kitap

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Birinci Dünya Savaşı`ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti, 30 E-kim 1918 tarihinde Mondros Mütarekesi`ni imzalayarak kayıtsız, şartsız teslim olmuştu. Bu tarih iki zihniyet arasındaki mücadelenin başlangıcını teşkil edecektir. Galip devletler, 200 yıldır Avrupa ortalarından çekilmekte olan Türk devletinin-milletinin-kültür ve medeniyetinin Anadolu`dan da atılması veya burada yok edilmesi amacıyla hareket ederek mütarekeyi acımasızca uygulamaya başlamışlardır. Galiplerin bu düşüncesi, onları hür ve bağımsız kalmak isteyen Türk milletinin mücadele azmi İle karşı karşıya getirmiştir.

18. yüzyıl başlarından itibaren sürekli yenilen ve toprak kaybeden Osmanlı Devleti`nin yıkılması kaçınılmaz görünüyordu. Birinci Dünya Savaşı arifesinde oluşan bloklaşmada tarafsız kalamayan devlet, 1877-78 Osmanlı-Rus Harbi, 1911-12 Traplusgarp Harbi, 1912-13 Balkan Harplerinden sonra da 1914 yılında kendisini tekrar savaşın içinde bulmuştur.

Birinci Dünya Savaşı`na girilmesi, büyük kayıplar bir yana, devletin sonu olmuş ve mevcut şartlarda yeni bir Türk devleti kurulmasını da iyice zorlaştırmıştır. Galip devletlerin, savaş sonunda imzalanan mütarekenin İhtiva ettiği şartlar ile yetinmeyecekleri ve aralarında yaptıkları gizli anlaşmaların hüküm-lerİni gerçekleştirecekleri anlaşılıyordu. Müttefiklerin Ana-dolu`yu parçalayacaklarını çok iyi bilen Mustafa Kemal Paşa`da yıkılan devletin içinden millî ve bağımsız bir Türk devleti çıkarmak fikri hakimdi.

Birinci Dünya Savaşı boyunca cephelerdeki mücadele, Osmanlı Devleti`nin var olmak inisiyatifini kaybedeceğini göstermiştir. Bu itibarla Mustafa Kemal Paşa`nın Anadolu`ya geçmesiyle başlayacak olan savaş, Millî Mücadele veya Türk İstiklal Savaşı olarak adlandırılacaktır. Millî Mücadele`nin başarıya ulaşılabilmesi ve Millî İstiklalin sağlanabilmesi için verilen askeri mücadelenin hukuken tasvip ve teyit edilmesi gerekiyordu. Bu itibarla Mustafa Kemal Paşa`nın liderliğinde yürütülen mücadele, askeri olduğu kadar siyasi bir mücadele olmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963