scorecardresearch.com YENİ ORTA ÇAĞ ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
YENİ ORTA ÇAĞ

YENİ ORTA ÇAĞ

Yazar : Alpaslan Işık

Sayfa Sayısı : 192

Yayınevi : TOPLUMSAL ÇÖZÜM YAYINLARI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bütün ömrünü Türk gençliğinin eğitimi ile bilimsel araştırma ve ilerleme uğruna adamış yurtsever bir akademisyen ve bilim adamı olan yazar. Yeni Orta Çağ''ın aldatıcı yüzünü ortaya çıkarmakla kalmayıp çağdaşlık adına Türkiye''nin sürüklendiği karanlık sulara da projektör tutmaktadır. Işıklı, geniş bilgi birikimine dayanarak, sağlam bir muhakeme ve bilimsel yöntemle ele aldığı çapraşık konuları herkesin kolaylıkla anlayıp zevkle okuyacağı bir anlatım ustalığıyla sunmaktadır. Öyle ki bu ustalık; Türkiye''deki özelleştirme konusunu bir Temel-Fadime fıkrası mantığı çerçevesine yerleştirebilmektedir. Yeni Orta Çağ; Keynesçilik Dirildi mi; Neo-liberal Küreselleşme, Sosyal Devlet ve Kemalizm; Kumarhane Kapitalizmi; Sosyal Devlet ve Küreselleşme; Yeni Ortaçağ''ın Sözde Aydınları; AB ve GOP Kıskacında Türkiye; Küçülen Fransa Küçülen Aydınlar; Ulusal Dip Dalganın Küresel Boyutları gibi başlıklar bile yazarın ele aldığı konuların güncelliği ve içeriğinin zenginliği hakkında okuyucuya fikir verebilir. Küreselleşmenin tarihsel kökenlerine inerken, "Acaba İslamiyet küreselleşmeci midir?" diye soran yazarın, Hazreti Muhammed''den Kari Marks''a, Mussolini ve Hitler''den Mustafa Kemal Atatürk''e varıncaya kadar, değişik inanç ve ideolojilerin küreselleşme konusundaki tutumuna ilişkin olarak ortaya koyduğu tespitlerin çok değişik çevrelerde yankı bularak tartışma yaratacağı kuşkusuzdur.
Işıklı, ülkemizde örneklerine sıkça rastlanan sözde aydınların, piyasa aydınlarının aksine; küresel emperyalizmin saldırıları karşısında teslimiyetten değil, her zaman ulusal direnişten ve tam bağımsızlıktan yana tavır koymuş özgün bir düşünür ve aydındır. Onun yürüdüğü ve okuyucuya gösterdiği yol, akıl ve bilimin ışıklı yoludur.
Okuyunca bu yargımıza hak vereceksiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963