scorecardresearch.com Yeni Dünya Düzeni Ve Çevre ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yeni Dünya Düzeni Ve Çevre

Yeni Dünya Düzeni Ve Çevre

Yazar : Necla Yıkılmaz

Sayfa Sayısı : 384

Yayınevi : SOSYAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnsanlığın toplumsal gelişim ve değişim tarihi, egemen sınıflarla ezilen sınıf ve tabakalar arasındaki mücadeleler tarihidir. Egemenlik alanını genişletme, daha fazla güç ve kara dayalı sınır tanımaz yağmadan, bizzat üzerinde yaşadığımız gezegen de nasibini almaktadır.

Dünya; kaynakların pervasız tüketimi ve doğal tahribatlar nedeniyle alarm vermektedir. Bu durum, egemenlerin geleceğini de tehdit etmektedir. Yeni Dünya Düzeni''nin inşası sürecinde; "Sürdürülebilir ekonomik kalkınma", "Çevre", "Toplumsal eşitlik" kavramları bizzat Kapitalizm tarafından da dillendirilmeye başlanmış, ancak doğası gereği süreç içinde sadece "Ekonomik büyüme" kavramına indirgenmiştir. "Sürdürülebilir ekonomik kalkınma" gerekleri özellikle azgelişmiş ülke ve bölgelere dayatılarak, bu konu bile haksız rekabetin bir unsuru haline dönüştürülmüştür. Gelecek kaygıları, egemen gücü temsil eden ülkeler arasında çatlaklar oluşmasını sağlayacak kadar ciddidir.

Yeni Dünya Düzeni, ilk olumsuz sonuçlarını yaşarken ve yeniden yapılanma çabalarına girerken, toplumun çoğunluğunu içeren muhaliflerin alternatif üretme çabaları da meyvelerin vermeye başlamıştır.

Sosyal Araştırmalar Vakfı, temel eksenlerinden bir olan "yeni dünya düzenine alternatif oluşturma, alternatif çabaları destekleme" görevi kapsamında, bir bilimsel araştırma tezi olan bu kitabın okuyucuyla buluşmasına aracılık etmektedir. Bilimsel uyarılanın, çıkar ilişkileri nedeniyle kitlesel yayınlarda yer bulamadığı günümüzde bu çaba daha da anlamlı hale gelmiştir. İlerleyen sayfalarda bulcağınız veri ve yorumların, konu ile ilgili araştırmacılar için ciddi bir başvuru kaynağı olacağı inancındayız.

Sosyal Araştırmalar Vakfı Yönetim Kurulu

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963