scorecardresearch.com Liberal Virüs Sürekli Savaş Ve Dünyanın Amerikanlaştırılması ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Liberal Virüs Sürekli Savaş Ve Dünyanın Amerikanlaştırılması

Liberal Virüs Sürekli Savaş Ve Dünyanın Amerikanlaştırılması

Yazar : Samir Amin

Sayfa Sayısı : 275

Yayınevi : ÖZGÜR ÜNİVERSİTE YAYINLARI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Egemen medyanın inandırmaya çalıştığının aksine, söz konusu olanın dünyanın tamamına (Amerikan versiyonunda bile olsa) demokrasi projenin yayılmasıyla uzaktan yakından bir ilgisi yok. Ne Irak’ın ne de herhangi başka bir bölge ülkesinin demokratikleştirilmesi söz konusu değil (zaten İsrail öyle bir şeyi istemez). Amaç, Irak petrolünde olduğu gibi, kaynakları yağmalamak. ABD oniki yıldır, Kuveyt’i işgal altında tutuyor: Orada herhangi bir demokratik gelişme oldu mu? Bu zaman zarfında Amerikan Kuveyt’inin yaptığı yegâne yasal düzenleme, ABD’nin her türlü eleştirisini yasaklayan ifade özgürlüğünü daha da sınırlamaktan ibaretti…
Amerikan toplumu eşitliği hakir görür. Orada, aşırı eşitsizlik sadece hoş görülmekle kalmaz, aynı zamanda özgürlüğün vaat ettiği “başarının” da sembolü sayılır. Oysa eşitlik olmadan özgürlük bir vahşettir. Söz konusu tek yanlı ideolojinin her alanda ürettiği şiddet, bir tesadüf eseri olmadığı gibi, radikalleşmenin bir emaresi de değildir. Tam tersi söz konusudur. Bugüne kadar ki, Avrupa egemen kültürü her zaman eksik olsa da, eşitlik ve özgürlük değerlerini birleştirebildi. Zaten bu birliktelik, sosyal, demokrat, tarihsel uzlaşmanın da temelini oluşturmuştu. Maalesef, çağdaş Avrupa’nın evrimi şimdilerde bir model mertebesine yükseltilip, tartışmasız hayranlık uyandıran Amerikan toplumuna ve kültürüne doğru meylediliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963