scorecardresearch.com Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu

Küreselleşmenin Karanlık Bilançosu

Yazar : Samir Amin

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : ÖZGÜR ÜNİVERSİTE YAYINLARI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Fikret Başkaya 1940 yılında Denizli’de doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat bölümünden mezun oldu. Fransa’nın Paris (Sorbonne) ve Poitiers üniversitelerinde kalkınma iktisadı dalında doktora yaptı. Türkiye’ye döndü askere alındı. ‘Kötü düşünce’ sahibi olduğu gerekçesiyle yedek subay okulundan er çıkartıldı. “Sakıncalı piyade” sayılıp Doğu Anadolu’ya (Erzurum) sürgün edildi. Sürgün dönüşü çeşitli ‘demokratik’ kuruluşlarda araştırma birimlerini yönetti. Bir ara Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK–1978) Siyasal ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı olarak çalıştı. 1979 da akademik kariyere geçti. 1986’da Abant Üniversitesi’ne Kalkınma Ekonomisi Kürsüsüne doçent olarak göreve atandı. Bu zaman zarfında sömürgecilik, yeni-sömürgecilik, emperyalizm, kalkınma sorunları ve Türkiye ekonomisi üzerine makaleleri ve kitapları yayınlandı. 1991’de yayınlanan Paradigmanın İflası-Resmi İdeolojinin Eleştirisine Giriş adlı eseri yayınlandıktan iki hafta sonra hakkında soruşturma ve dava açıldı. Yargılama sonucu Terörle Mücadele kanununun ünlü 8. maddesine göre 20 ay hapis, 41 milyon TL para cezasına çarptırıldı ve üniversiteden kovuldu. Birçok sivil haktan da mahrum edildi. Ceza evinden tahliye olduktan sonra Özgür Üniversite olarak ünlenen Türkiye ve Orta Doğu Forumu Vakfı’nı kurdu ve kendi üniversitesinde ekonomi-politik dersleri vermeye devam etti. 1999’da bir günlük gazete de yayınlanan Kürt sorunuyla ilgili “Tarihi Dava mı?” başlığını taşıyan yazıdan, hakkında açılan davadan 16 ay hapis, önemli miktarda para cezasına çarptırıldı. 27 Haziran 2002’de ceza evinden tahliye oldu. Hakkında ilk dana Türkiye İşçi Partisi’nin Üyesi ve aktif militanı olduğu üniversite öğrenciliği yıllarında (1965) açılmıştı. O zamanlar açılan davalar ‘komünizm propagandası’ gerekçesine dayandırılıyordu. 1990 sonrasındaysa daha çok “bölücülük propagandasından” davalar açıldı. Hakkında açılan soruşturmaların ve davaların sayısını bilmemektedir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963