scorecardresearch.com Küreselleşme Sürecinde Kentlerin Tarihsel - Kültürel Değerlerinin Korunması ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küreselleşme Sürecinde Kentlerin Tarihsel - Kültürel Değerlerinin Korunması

Küreselleşme Sürecinde Kentlerin Tarihsel - Kültürel Değerlerinin Korunması

Yazar : Dr. H. Perihan Kiper

Sayfa Sayısı : 311

Yayınevi : SOSYAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Uluslararası düzeyde taihsel-kültür miras koruma politikalarının gelişimi,"İnsanlığın ortak mirası""dünya mirası" anlayışını güçlendirmiş; devletleri koruma konusunda ulusal politikalar oluşturmaya adeta zorlamıştır.

Ülkemizde tarihsel ve kültürel değerlerin koruması konusunda cumhuriyet öncesi dönemden beri varolan çabaların son yıllarda, uluslar arası politikaların da etkisiyle arttığı gözlenmektedir. 1980''den sonra, politikaların belirlenmesi, örgütlenme mevzuat ve kullanılan araçlar açısından olumlu gelişmeler olmasına karşın, koruma alanında hala önemli sorunlar yaşanmaktadır.

Dr. Perihan Kiper çalışmasında, tarihsel ve kültürel değerlerin korunması sorununu, kent kimliği çerçevesinde hem uluslararası hen de ulusal boyutta bilimsel olarak büyük bir titizlikle ele almaktadır. konu ile ilgili kurumsal tartışmaları, mesleki deneyiminin sağladığı avantajdan da yararlanarak ustalıkla somutlaştırmakta, koruma sorununu Seattle ve Bodrum örneklerinde gözler önüne sermektedir. Küreselleşme sürecinde Türkiye kentlerinde yaşanan değişimlere ilişkin olarak yapmış olduğu alan araştırması da çalışmaya özgün bir nitelik kazandırmaktadır. Kendisini bu başarılı ve yararlı nedeniyle kutluyoruz. Prof.Dr. Ruşen Keleş Prof. Dr. Ayşegül Mengi

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963