scorecardresearch.com Küreselleşme Çağında Milliyetçilik ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küreselleşme Çağında Milliyetçilik

Küreselleşme Çağında Milliyetçilik

Yazar : ANTHONY D. SMITH

Sayfa Sayısı : 207

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Milliyetçiliğin Dirilişi Üçüncü bin yıla adımımızı attığımız şu dönemlerde dünya giderek küçülürken etnik gruplarla milletler arasındaki engeller kalkarken, tüm dünya kitle iletişimi ve teknolojik aracılarla donanırken kısacası dünya tek bir mekan haline gelirken etnik çatışma ve milliyetçilik niçin yeniden diriliyor? Dünyada milliyetçilik, millet ve etnisite kuramları ile ilgili en yetkin isimlerden biri olarak görülen 1933 doğumlu London School of Economics te sosyoloji profesörü Anthony D. Smith, Küreselleşme Çağında Milliyetçilik adlı kitabında bu sorunun cevabını arıyor. Smith e göre, milliyetçiliğin yakın geçmişteki dirilişi ancak uzun bir tarihsel sürecin parçası olarak düşünüldüğünde anlaşılabilir.Bu anlamda Berlin Duvarının yıkılışı ve hatta İkinci Dünya Savaşı ile başlayan çözümlemeler sığ ve yanıltıcı olabilir. Küreselleşme politikaları dünyayı tek bir mekana dönüştürmeye soyunmuş görünüyor ama milliyetçiliği körükleyen çelişik bir yönü de var. Küreselleşme ile birlikte dünya, bir yandan feminizmden çevre hareketine, sivil haklar hareketinden dinsel uyanışlara kadar çeşitli toplumsal hareket ve kimlik protestolarına sahne olurken diğer yandan kavramın etnik milliyetçiliğin ve dinsel fundamentalizme çanak tuttuğu farkına varılıyor. Küreselleşme ve milliyetçilik arasındaki çelişik bağı inceleyen kitapta, içinde yaşadığımız küresel çağda milliyetçiliğin geçerliliğini yitirip yitirmediği, ulusüstü oluşumların ne anlama geldiği, milletin ötesinde yeni bağlılık türlerinin gerçekten ortaya çıkıp çıkmadığı gibi kavramlara da yer veriliyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963