scorecardresearch.com Küresel Güç Dengesi ve Türkiye ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küresel Güç Dengesi ve Türkiye

Küresel Güç Dengesi ve Türkiye

Yazar : Gökhan Çapoğlu

Sayfa Sayısı : 286

Yayınevi : ANSAV YAYINLARI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Küresel güç dengelerinin yeniden kurulduğu tarihsel bir dönemden geçmekteyiz. ABD hegemonik konumunu kaybederken, Avrupa Birliği, Rusya ve Çin yeni güç dengesinde konumlarını güçlendirecek ve söz sahibi olmalarını sağlayacak pozisyon almaya çalışıyorlar. Mücadele ekonomi, askeri ve enerji alanlarında yoğunlaşıyor. ABD ekonomi ve enerji alanlarındaki açıklarını askeri gücüyle aşmaya çalışıyor, Rusya enerjiye dayalı, Çin ve Avrupa Birliği ise ekonomik gelişmeye öncelik veren stratejiler izliyorlar. ABD’nin Irak ve Afganistan işgali sonrasında yaşadığı başarısızlıklar ve 1980 sonrasında yükselen finans sermayesinin 2007 sonrasında içine girdiği finansal kriz yayıldıkça küresel belirsizlikler her alanda artıyor. Rusya ve Çin cazibe merkezi olabilirler mi? ABD, Rusya’nın enerji silahına karşılık verebilecek mi? Finansal kriz doların çökmesine ve dünya ekonomisinde bir depreme yol açacak mı? Avrupa Birliği dağılacak, Çin karışacak mı?

Küresel güç dengelerinin yeniden kurulduğu bir dönemde Türkiye hedef olmaktan çıkabilecek mi, alternatif politikalar geliştirebilir mi? Dış güçlerin desteğini alan bu iktidar döneminde, toplanma, ifade, iletişim, basın özgürlükleri gibi demokrasinin en temel özgürlükleri Türkiye Cumhuriyetinin hiç bir döneminde olmadığı kadar baskı altına alınmış, Cumhuriyet’in temel ilkeleri konusunda hassasiyetleri paylaşan ordu ve yargı kurumlarına karşı yoğun bir yıpratma kampanyası başlatılmış, yürütme ve yasama yanında yargıyı kontrol altına alma çabaları artmıştır. İktidar partisinin demokratik rejimlerin çalışması için olmazsa olmaz üç temel ilkeyi, güçler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğünü tehdit eder hale gelmiş olması meşruiyetini ve yönetme yeteneğini kaybetmiş olduğunu göstermektedir. İktidarın oluşturduğu tehlike demokrasi ve hukuk yollarıyla bertaraf edilebilecek mi, yoksa demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyetinin kendisi mi bertaraf olacak? Bu kitap, bu sorulara cevap arayan bir çerçeveyi tartışmaya açmaktadır.

Prof.Dr. Gökhan Çapoğlu Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini 1979 yılında birincilikle bitirdikten sonra, yüksek lisans derecesini uluslararası ilişkiler alanında Denver Üniversitesi’nden, doktorasını ekonomi dalında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’den almıştır. Yurtiçi ve yurtdışında yayınlanan birçok makale ve kitapları arasında İngiltere’de Edward Elgar Yayınevi tarafından “Modern Ekonomide Yeni Yönler” dizisinde yayınlanan “Fiyatlar, Kârlar ve Mali Yapılar: Rekabete Post-Keynesyen Bir Yaklaşım” başlıklı kitabı, Türkiye’de yayınlanan “Türkiye İstikrar İçinde Nasıl Kalkınır?,” “Türkiye’de Siyasi Tıkanıklığı Aşmak İçin,” ve “Yepyeni Bir Türkiye İçin,” başlıklı kitapları vardır. Prof.Dr. Gökhan Çapoğlu, Bilkent Üniversite İşletme Fakültesinde öğretim üyeliği, TOBB Başkan Baş Danışmanlığı, Vergi Konseyi Üyeliği, Atılım Üniversitesi İşletme
Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulunmuş, 20.Dönem Ankara Milletvekilliği, Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliği yapmıştır. Milli Güvenlik Akademisinde Türk-Amerikan ilişkileri dersleri de vermiş olan Çapoğlu, 1995 yılında kurulmuş olan Anadolu Stratejik Araştırmalar Vakfının başkanlığını yapmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963