scorecardresearch.com İslam Medeniyetinin Küreselliği ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
İslam Medeniyetinin Küreselliği

İslam Medeniyetinin Küreselliği

Yazar : HÜSEYİN DAYI

Sayfa Sayısı : 368

Yayınevi : AKİS KİTAP

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Demokrasi insan hayvan bitki hakları bilim teknik savaş barış Doğu Batı çevrecilik ve küreselleşme açılarından dinler kültürler ve ideolojiler.
Genellikle inanç ve düşünce sistemleri üzerinde çalışan Hüseyin Dayı bu kitabında dini inançlar ve ideolojilerin temel eserlerine dayanarak okuyucuya coğrafya ve tarih yolculuğu yaptırmakta hem Batılı hem de Doğulu bütün inanç ve kültürlerin insan hayvan ve bitki haklarıyla genellikle ters düştüğünü göstermektedir. Böylece Kuran ı Kerimdeki “İyilik yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz değildir” diyen ayete dikkat çekmektedir.
Ulaşılmış hak ve hürriyetlerin “Avrupa Batı veya Hıristiyan medeniyeti” diye tanıtılamayacağını aslında o medeniyete tamamen ters olup İslami muamelata ise büyük ölçüde benzediğini göstermekte insan fıtratına uygun yegane hayat tarzını Doğulu da Batılı da olmayan İslamın koyduğunu ispatlamaktadır. Müslümanlarca uygulanmış fakat terk edilmiş olan o muamelatın tarih boyunca yapılan mücadelelerle yeni yeni kazanılmaya yüz tuttuğunu sergilemektedir. Böylece “Eğer Allah insanlardan bir kısmının kötülüğünü diğerleriyle savmasaydı elbette yeryüzü altüst olurdu” diyen ayeti düşündürmektedir.
Nihayet insanlığın uzun direnmeler sonunda –bilmeden de olsa İslam medeniyetine doğru yöneldiğini ispatlamakta İslami tebliğe uymayan gayrimüslimlerle İslami muamelatı terk eden Müslümanlara ise şu ayeti hatırlatmaktadır
“Biz onlara hem ufuklarda hem kendi nefislerinde delillerimizi öyle göstereceğiz ki sonunda onun gerçek olduğu kendilerine açıkça belli olacak.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963