scorecardresearch.com Dünden Yarına Yurttaşlık ve Tüm Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dünden Yarına Yurttaşlık

Dünden Yarına Yurttaşlık

Yazar : Eren Deniz (Tol) Göktürk

Sayfa Sayısı : 247

Yayınevi : SOSYAL ARAŞTIRMALAR VAKFI

Tür : Kapitalizm / Kapitalizm Üzerine

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye’deki modernleşme projesi de Avrupa’nın kıyısında, Avrupa’nın siyasal tarihinden, sınıf çatışmaları ve toplumsal mücadeleler tarihinden oldukça farklı özellikler gösteren bir tarihsel coğrafya’da modern bir ulusu inşa etmeyi ve bu süreçte modern topluma özgü kurumları, modern yurttaşlık kavram ve eylem biçimlerini yerleştirmeyi hedeflemiyor muydu? Bu proje, içinde barındırdığı dışlayıcılıklar ve başarısızlıklar bir yana, "yurttaşlık" temelli bir toplumsal aidiyet zemini yaratmakla ilgili çok önemli kurumsal düzenlemeleri ve toplumsal aidiyet ve dayanışmanın geleneksel himayeci biçimlerine alternatif oluşturabilecek kültürel kalıpları da içinde barındırıyor. Eren Tol Göktürk’ün yapıtını okurken ister istemez Türkiye’nin modernleşme tarihi ve bu süreçteki "yurttaşlık"la ilgili kazanımların ve kamusal güvencelerin cemaatçiliğe ve mafyalaşmaya feda edilmemesi için politik bir refleks uyanıyor okuyucuda. Yurttaşlıkla ilgili mücadelelerle ilgili yalnızca insanlık tarihi çerçevesinde değil, Türkiye’nin siyasal-toplumsal tarihi çerçevesinde de bellek tazelemeye ihtiyacımız var.

Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963