scorecardresearch.com Etik Ve Bir Sorun Alanı Olarak Yozlaşma ve Tüm Kamu Yönetim Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Etik Ve Bir Sorun Alanı Olarak Yozlaşma

Etik Ve Bir Sorun Alanı Olarak Yozlaşma

Yazar : Raci Kılavuz

Sayfa Sayısı : 293

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Kamu Yönetim Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Siyasal ve yönetsel alanda etik değerlere önem verilmemesinin sonucunda, söz konusu alanlarda ciddi etik sorunlar baş göstermiş, yozlaşmış uygulamalar yaygınlık kazanmıştır. Bugün artık problem sadece ahlaka aykırı davranışların toplumda yaygınlık ve etkinlik kazanması değil, daha ciddi boyutlarda ahlaki ve ahlaki olmayan davranışların neler olduğu noktasında toplumsal anlamda ölçülerin yitirilmeye başlanmış olmasıdır.
Kamu yönetiminde etik açıdan geçerli bir yönetsel sistemin kurulabilmesi, öncelikle yönetsel faaliyetlerde uygulayıcılar açısından standartların varlığını ve bunların özümsenmesini gerektirmektedir. Bu nedenle kamu yönetimi örgütlerinde çalışanlar açısından, onların davranışlarına yön verecek ve eylemlerinin alanını belirleyecek etik kural, standart ve değerleri belirlenmelidir. Bu nedenle oluşturulacak ulusal ve kurumsal Etik Kurulları gibi yapılanmalar ile kamu çalışanlarının almak zorunda olduğu zor ve ikilem yaşadığı kararlara mutlaka destek sağlanmalıdır.
Kamu Yönetiminde Etik çalışması, felsefe olarak etik ve kamuda etik davranışın önemini incelerken rüşvet, haraç ve adam kayırmacılık gibi yozlaşma biçimlerini de ele almış bunların doğurduğu olumlu ve olumsuz sonuçları da değerlendirmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963