scorecardresearch.com Yerel Yönetimlerde İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yerel Yönetimlerde İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları

Yerel Yönetimlerde İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları

Yazar : Mustafa Tamer

Sayfa Sayısı : 604

Yayınevi : MUSTAFA TAMER STRATEJİK ARAŞTIRMALAR VAKFI YAYINEVİ

Tür : İş Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kamu ve yerel yönetimler konusundaki çalışma ve eserleriyle tanınan konun uzmanı Vali ve Kamu Yönetimi Uzamanı Dr. Mustafa TAMER’in sabırsızlıkla beklenen İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları kitabı çıkmıştır. Bu kitapta kamu kurum ve kuruluşları, bakanlıklar, üniversiteler, belediyeler, il özel idareleri, valilikler, kaymakamlıklar, ile işyerleri, işletmeler ve vatandaşlar için son derece önemli bilgiler yer almaktadır

İşyerlerinin açılması ve çalışma ruhsatlarının verilmesi konusunda mahalli idarelere çok sayıda yeni görev, yetki ve sorumluluk verilmesine rağmen; adı geçen idarelerin bu görev ve sorumluluğun altından kalkabilecek bilgi birikimine ve yapıya sahip olmadıkları da ortadadır. Bu konularda genel yetkili hale gelen yerel yönetimler, adeta hazırlıksız yakalanmışlardır. Belirtilen öneme rağmen; konunun yeterince incelenmesini ve aydınlatılmasını sağlayacak, mevzuatı bir arada toplayacak ve ilgililere yol gösterecek derli toplu bilimsel çalışmada fazla değildir. Uygulamada onlara yol gösterecek ve faydalı olacak eser sayısı da yok denecek kadar azdır. İşte bu doğrultuda; asıl mesleğim olan idarecilik yanında, yerel yönetimler konusunda da araştırma ve çalışmalar yapmaktayım. Belediyeler ve özel idarelere yönelik olarak; kitap, makale, konferans, seminer vs. gibi çalışmalar içerisinde bulunmaktayım. Bu çalışmalar sırasında işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının fazla işlenmediği ve bu alanda büyük bir boşluğun olduğu ve incelenmesi gerektiğinin yerel yönetim çalışanlarınca bana bildirmeleri ve istemeleri üzerine bu konulara eğilme imkanı buldum. Mevcut mevzuatın yanında onların talep ve görüşlerini de değerlendirmek suretiyle böyle bir kitabın hazırlanmasına karar verdim. Eserin oluşmasında seminerlerime katılan yerel yönetim çalışanlarının öneri ve görüşlerinin büyük katkısı olmuştur.

Bu çalışmada öncelikle giriş bölümünden sonra; öncelikle ruhsatlarla ilgili 19 bölüm halinde önemli konular ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılacaktır. Çalışma, genel değerlendirme ve sonuç bölümü ile tamamlanmış olacaktır. Çalışmamızda özet bir bölüme de yer verilmiştir. Ekler bölümü bu baskıda kaldırılmıştır.

Diğer yandan basıldığından bu yana çok ilgi gören kitap mevzuatta ve uygula-mada meydana gelen değişmeleri yansıtacak şekilde en son değişikliklerle ve konuları daha da genişleterek yayınlanmasına karar verilmiştir.Bu doğrultuda kitap ekinde bulunan kanun ,tüzük ve yönetmelikler çıkarılmıştır. Artık yasal metinlere ulaşmak özellikle internet üzerinden daha kolay olduğu için onların yerine Danıştay kararları ve İçişleri Bakanlığı genelge ve görüşleri eklenmiştir. Bunlardan başka; yeni eklenen konu başlıkları olarak; tütün ürünleri-tekel, internet salonları, zabıtanın görev ve yetkileri, havaalanlarında işyerleri, fiyat tarifeleri, kapasite raporu, biyoyakıt uygulaması, doğal gaz piyasası, madencilik izinleri, balıkçı barınakları, tersane ve çekek yerleri, kıyı tesisleri, özel huzurevleri, özel spor tesisleri, özel öğretim kurumları, kadın konukevleri, özel müzeler, gıda güvenliği ve kalitesi, hayvancılık işletmeleri, hayvan pazarları,katı atıklar ve ulusal bayram tatiller konuları sıralanabilir.
Böylece kitabın kapasitesi iki katına çıkmıştır. Ayrıca sıhhi ve gayrisıhhi işyerlerinin listeleri ve bazı başvuru formları da eklenmek suretiyle kitabın tam anlamıyla bir ‘’başvuru kaynağı’’ olması hedeflenmiştir. Okuyuculardan, seminer katılımcılarımdan ve yerel yönetimcilerden gelen

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963