scorecardresearch.com Ulaştırma Sistemleri Ve Politikaları ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ulaştırma Sistemleri Ve Politikaları

Ulaştırma Sistemleri Ve Politikaları

Yazar : Cem Saatçioğlu

Sayfa Sayısı : 258

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İş Yönetimi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

İnsanlık tarihi incelendiğinde avcılık ve toplayıcılığın geçerli olduğu ilk çağlarda sadece korunmak ve hayatta kalmak için yer değiştiren insan, zaman içinde teknolojik gelişmelerin de katkısıyla mal, haber, enerji gibi unsurları bir yerden diğer bir yere taşımaya başlamıştır. Ekonomik bir çaba, sosyal bir hizmet ve başlı başına bir endüstri olarak algılanan ulaştırma; insan ihtiyaçlarının tatmini için, insanların ya da malların yer ve zaman bakımından fayda yaratacak şekilde yer değiştirmesi olarak ifade edilmektedir.

Ulaştırma faaliyetleri ülkelerin ekonomik, sosyal, kültürel ve politik yaşamları açısından büyük önem taşımaktadır. Ülke kaynaklarının etkin şekilde işletilmesi, verimli kullanılmasının yanında iç ve dış ticaretin geliştirilmesine, düzenli bir ulaştırma ağına ve ulaştırma politikalarına bağlıdır. Bilindiği üzere ulaştırma faaliyetlerine konu olan yollar bir yandan doğal koşullara bağlı iken diğer yandan da ülkelerin sosyal, kültürel ve Özellikle de ekonomik gelişmişlik düzeyleriyle doğrudan ilişki içindedir.

Ayrıca, ulaştırma sektörünün sanayi ya da tarım sektörü gibi mal üreten bir sektör olmayışının yanında bu sektörlerin üretkenliği üzerinde önemli bir etkiye ve paya sahip bulunması, özellikle üretilen malların taşınması konusunda karşımıza çıkmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963