scorecardresearch.com Türk Kamu Yönetimi ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Kamu Yönetimi

Türk Kamu Yönetimi

Yazar : Yavuz Bozkurt

Sayfa Sayısı : 288

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İş Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dünyanın, XIX. yüzyılın ikinci yansından itibaren ivme kazanan ve XX. yüzyılla birlikte inanılmaz bir hıza ulaşan, değişim/dönüşüm sürecini açıklayan en güzel ifadelerden biri herhalde "Değişmeyen tek şey değişimdir" ifadesidir. Toplumsal yaşamdan siyasete, ekonomiden bilime, sanattan kültüre kadar akla gelebilecek her alandaki bu değişim/dönüşüm sürecinden nasibini alanlardan biri de kamu yönetimidir. Bu süreci şekillendiren/yönlendiren fenomenlerin başında da "küreselleşme" gelmektedir.

Küreselleşme, gerek teoride gerekse uygulamada en fazla tartışılan, üzerinde henüz bir konsensüs sağlanamamış bir olgudur. Zira o, kimileri için "kâbus", kimileri için ise "en tatlı rüya"dır. Bu nedenle, küreselleşme eksenli çalışmalarda bilimsel objektiviteyi kaybetmeden sağduyulu analizler yapmak güçtür. Zira literatüre bakıldığında, konu ile İlgili pek çok çalışmanın zıt kutuplarda dolaştığını görmek mümkündür. Oysa yapılması gereken onu ne tamamen reddetmek ne de şampiyonluğuna soyunmak olmalıdır.

Etkilerini hayatın her alanında her gün yaşayarak gördüğümüz küreselleşme olgusundan etkilenen alanlardan biri olan Türk kamu yönetimi son yıllarda çok hızlı bir değişim/dönüşüm geçirmektedir. Geçmişe ait yönetsel kurum ve uygulamaların dramatik şekilde ortadan kaldırıldığı, İşletme orijinli yönetsel uygulamaların egemen olmaya başladığı, "minimal devlet" veya "devletin asli fonksiyonlarına dönmesi" gibi gerekçelerle pek çok alandan devletin elinin çekilmesi ve artan yerel otonomi talepleri söz konusu süreçte yaşananlardan ilk akla gelenlerdir. Son birkaç yıldır kamu yönetimi uzmanlarının ve Türk kamuoyunun gündemini meşgul eden "Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı (KAYTEK)" da Türk kamu yönetiminin yapı ve işleyişinde küreselleşme bağlamlı pek çok değişimi öngören bir reform çalışması olarak dikkatleri çekmektedir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963