scorecardresearch.com Ticari Ve Mali Matematik ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ticari Ve Mali Matematik

Ticari Ve Mali Matematik

Yazar : Prof. Dr. Ertuğrul Çetiner

Sayfa Sayısı : 290

Yayınevi : GAZİ YAYINEVİ

Tür : İş Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İşletme yöneticileri, işletmede plânlama ve kontrol fonksiyonlarını etkin bir şekilde yürütmekle sorumludurlar. Ayrıca her çeşit işletme faaliyetleri de rakamlarla ifade edilmektedir. Muhasebenin yapacağı kayıtlara gerekli olan rakamları Ticari ve Mali Matematik hazırlayacaktır. İş hayatında kredili işlemlerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Kredili işlemler ise faiz, ıskonto, rant, plasman, istikraz konuları ile yakinen ilgilidir. Bugün matematik teorik ve uygulamalı yönleri ile işletmeciliğin temel bilgisi haline gelmiştir. İşte ekonomik hayatla ilgili olarak bir yıldan kısa vadeli işlemler Ticaret Matematiğinin, bir yıldan uzun vadeli işlemler ise Mali Matematiğin konularını teşkil etmektedir.

Ülkemizde Ticari ve Mali Matematik konuları yeterince işlenmiş değildir. Ancak dünyanın hiçbir yerinde ticari ve mali problemlere ilgisiz olabilecek ne bir konu ve ne de bir kişi vardır. Bu nedenle ekonomik kalkınma için Ticari ve Mali Matematik konularının yeterince anlaşılması, öğrenilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi gerekir. Kitabımızda, ekonomik konularla ilgilenenlerin ihtiyaçlarını karşılamaları amaçlanmış olup, günlük piyasa hareketleri ve ticari işlemlere ait örnekler alınmıştır. Konular yüksek seviyeli matematik konularına ihtiyaç göstermeyecek şekilde, fazla teorik bilgilerden kaçınılarak açıklanmaya çalışılmış ve her konuda yeterli çözümlü problemlere ve gerçek örneklere yer verilmiştir. Aynı amaca hizmet ettiği düşünülerek bazı problemlerde küçük rakamlar kullanılmıştır. Bu nedenle örneklerimizde kullandığımız bazı rakamlar, bugünkü koşulları belki yansıtmayabilir.

Fakülte ve Yüksek Okullarımızda Ticaret Matematiği, Mali Matematik veya başka adlarla okutulan bu derste öğretim elemanı arkadaşlarımız tüm konuları okutamayabilirler. Bu nedenle Öğretim süresine uygun şekilde gerekli gördükleri konular işlenebilir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963