scorecardresearch.com Organizasyonlar: Teori ve Davranış ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Organizasyonlar: Teori ve Davranış

Organizasyonlar: Teori ve Davranış

Yazar : Besim Baykal

Sayfa Sayısı : 340

Yayınevi : BİLİM TEKNİK YAYINEVİ

Tür : İş Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Son birkaç yıldan beri organizasyonların ve yönetimin incelenmesinde bir değişiklik dikkati çekmektedir. Geleneksel olarak, bir yöneticinin fonksiyonları organizasyonel faaliyetlerin analiz ve sentezinde önemli rol oynamıştır. Organizasyonlar geleneksel olarak bir yönetim fonksiyonu olan “örgütleme”ye dayalı olarak incelenmişlerdir. Bu nedenle, organizasyonlar geniş bir faaliyet dalı olan “yönetme”nin bir yan kolu olarak görülmüşlerdir.
Bugün ise tersine, birçok kimse organizasyonları yöneticiler tarafından yaratılan resmi yapıdan daha fazla bir şey olarak görmektedir. Her ne kadar yöneticiler organizasyon dediğimiz karmaşık varlıkları kuvvetli bir biçimde etkileyebilirlerse de, bunlar organizasyonlar üzerindeki çeşitli etkilerden sadece bir tanesidir.
Organizasyon bir çevre içinde faaliyet gösteren pek çok yan sistemlerden oluşan bir sistemdir. Bu yan sistemlerin en önemlilerinden birisi yönetimdir. Yan sistemlerin birbirleriyle, organizasyonunun çevresi ve amaçlarıyla uyum sağlayabilmeleri için yönetim yan sisteminin diğer yan sistemleri bütünleştirici türden çaba harcaması gerekir. Bunun yapılabilmesi, ise organizasyonların niçin ve nasıl işlediklerinin yöneticiler tarafından anlaşılmasını gerektirir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963