scorecardresearch.com Küresel Kobi ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Küresel Kobi

Küresel Kobi

Yazar : Sedat Özkol

Yayınevi : HAYAT YAYINLARI

Tür : İş Yönetimi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“30” yıllık bir birikimin ürünü olan bu kitapta, “Küresel KOBİ”, küçük ve ortaboy işletme olarak değil, “Küresel Organizasyon Boyutlu İşletme” olarak tanımlanıyor ve “7e Paradigması” (7e=etik + ekolojik + ergonomik + estetik + elastik + ekonomik + elektronik) ile “Geleneksel KOBİ”den “Küresel KOBİ’ye Dönüşüm”ün uygulamalı “Yol Haritası” veriliyor. Daha açık anlatımıyla, “Küresel Mükemmelliğe Ulaşmak İçin 7e Paradigması” başlıklı özgün çalışması da Hayat Yayınları tarafından yayımlananDr. Müh. Sedat Özkol, ne kadar geleneksel olursa olsun her “KOBİ”nin “7e Paradigması”nı uygulayarak, çok kısa sürede, kalıcı “Küresel” boyut, nitelik, hizmet, ürün, pazar ve müşterilere sahip olacağını, başarılı Dünya ve Türkiye örnekleri ile, gözler önüne seriyor.
Tarihimizden bize miras kalan boyutların da altını çizen Dr. Özkol bu yaklaşımı şöyle vurguluyor:
İki Çağrı!
Tarihimiz ve Çağımız Bizi Büyüklüğe Çağırıyor.
Bu Çağrı KOBİ’leri de Kapsıyor.
Tarihimizin Çağrısı:
Etik + Ekolojik + Ergonomik + Estetik + Elastik + Ekonomik KOBİ
Çağımızın Çağrısı:
Elektronik KOBİ
İki Çağrı’nın Sentezi:
Etik + Ekolojik + Ergonomik + Estetik + Elastik + Ekonomik + Elektronik KOBİ:
“Küresel KOBİ”
Kitapta yer alan başarılı uygulama örneklerinin bir kısmı ise, “Daha Dün Onlar da KOBİ’ydiler” başlığı altında, şöyle sıralanıyor:
Hewlett Packard (HP) / Faber – Castell / Sony / Intel / Qtera / Tekfen / Ülker / Hacıbekir / Elginkan / Sanko / Anadolu Grubu / Veripark

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963