scorecardresearch.com Gelecek 500 ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gelecek 500

Gelecek 500

Yazar : M. RAUF ATEŞ

Yayınevi : INNO BASIM

Tür : İş Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yarından Geleceğe Büyük Kalmak

1912 yılında yayınlanan Dünya’nın En Büyük 500 Şirketi listesinde yer alan şirketlerin sahiplerinin belki de tamamı ilelebet yaşayacaklarını düşünüyorlardı.

1907 yılında Almanya’nın 200 Büyük Şirketi listesinde yer alan ve tamamına yakını madencilik, demir-çelik ve savunma sektörüne ait şirketlerin sahipleri de belki aynı düşüncedeydi.

Çok fazla geriye gitmeyelim. 1955 yılında ABD’nin En Büyük 500 Şirketi ve 1967 yılında Türkiye’nin İlk 100 Şirketi için de aynı yaklaşım geçerli. Patronlar, şirketlerinin sonsuza kadar yaşayacaklarını, üretim ya da hizmetlerinin, hep alıcı bulacağını, ‘genlerinde liderlik’ bulunan yeni kuşakların da yönetimi üstlenebileceklerini düşünüyorlardı.

Ama hiç öyle olmadı ve olmayacak. Bugünün Büyükleri, geleceğin yeni ve büyükleri tarafından liste dışında bırakabilecek, 10 yıl gibi kısa sürelerde 500 Büyük listeleri inanılmaz bir şekilde değişecek.

Türkiye’nin yeni hedefi 2023’de İlk 500 Şirket arasına girmek isteyecekler, bundan sonrası için ayrı bir yaklaşım, düşünce yapısı, yönetim ve iş modeli ile stratejik hedef oluşturmak zorundalar. Bu kitap, günümüzün şirketlerine böyle bir hedefe ulaşmada katkı yapmayı hedefliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963