scorecardresearch.com Çalışma Yaşamında İnsan Kaynakları Yönetimi ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çalışma Yaşamında İnsan Kaynakları Yönetimi

Çalışma Yaşamında İnsan Kaynakları Yönetimi

Yazar : Doç. Dr. Neslihan Okakın

Sayfa Sayısı : 150

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : İş Yönetimi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


• PLANLAMA
• İŞ ANALİZLERİ
• İŞE ALMA SÜRECİ
• ORYANTASYON
• PERFORMANS
• ÜCRETLENDİRME
• KARİYER

Değişen dünyamızda, İktisadi ve İdari bilimler Fakültelerinin bir bölümü olan Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinin en önemli özelliği, insan kaynakları alanında edinmiş oldukları birikimdir. İnsan kaynakları yönetimi, hizmet sektörünün hızla geliştiği dünyamızda küreselleşmenin öne çıkardığı bir bilim alanı olarak, sosyal siyaset anlayışından günümüze kadar gelen birikimin bir uzantısıdır. Bu birikim öyle önemlidir ki bugün, personel yönetimi diye bilinen, salt işletmecilik bilgilerine dayanan bir anlayışın terk edilerek, örgüt içinde çalışanları mutlu birer birey haline dönüştürme çabalarının temelini oluşturmaktadır.
İnsan kaynakları yönetimi çeşitli disiplinleri içinde barındıran bir alandır. İş hukuku, endüstri ilişkileri ve davranış bilimlerinin açılımlarından büyük ölçüde yararlanır. İnsan kaynakları yönetimi, iktisadi ve idari bilimlerin temelini teşkil eden tüm alanlar ile bağlantılı olduğu gibi hukuk, mühendislik gibi disiplinler ile de ilişki içindedir. Bu açıdan bakıldığında, örgütlerin, insan kaynakları alanını sadece bir işletme fonksiyonu olarak değil, tüm çalışma yaşamını kapsayan bir sistem olarak görmeleri gerekir.
Bu kitap insan kaynakları yönetiminin bazı önemli fonksiyonlarını ele alan bir çalışma olarak nitelendirilebilir. Kitabın hazırlanışında, çalışanı öncelikle ilgilendiren insan kaynakları fonksiyonlarının hangileri olduğu düşüncesinden yola çıkılmış, bu doğrultuda örgüte yeni üye olanları yakından ilgilendiren süreçler, birbirini takip eden aşamalar olarak sırası ile ele alınmıştır…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963