scorecardresearch.com Çalışma Psikolojisi Ve Hukuki Boyutlarıyla İşyerinde Psikolojik Taciz (mobbing) ve Tüm İş Yönetimi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çalışma Psikolojisi Ve Hukuki Boyutlarıyla İşyerinde Psikolojik Taciz (mobbing)

Çalışma Psikolojisi Ve Hukuki Boyutlarıyla İşyerinde Psikolojik Taciz (mobbing)

Yazar : Pınar Tınaz

Sayfa Sayısı : 368

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : İş Yönetimi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Son yıllarda iletişimin ve medyatik araçların hızla yaygınlaşması, insanlar arasındaki ilişkileri olumsuz etkilemiş, bireycilik adeta bencillik kisvesine bürünmüştür. Bireyler kederi ve sevinci paylaşacaklarına, her duyguyu kendi bünyelerinde çözümlemeye çalışmaktadır. Paylaşma kavramı giderek kaybolmaya başlamıştır. Böylece kaderi paylaşarak azaltmak, sevinci paylaşarak çoğaltmak geleneği de, özellikle sanayileşmiş, kentleşmiş bölgelerde unutulmaya başlamıştır. Bireyler birbirleri için sevgi ve sevinç kaynağı olacaklarına, birbirlerini üzen, birbirlerine acı çektiren unsurlara dönüşmüşlerdir. Bu değişimin işyerine yansıması, “mobbing” kavramında somutlanmıştır. Mobbing konusu şimdi yepyeni ve kapsamlı bir biçimde Pınar Tınaz, Fuat Bayram ve Hediye Ergin’in birlikte hazırladıkları bir eserle karşımızda. İlk bölümde Pınar Tınaz Bizleri, Mobbin kavramından başlayarak terminoloji, ilgili kavramlar, işyerinde çatışma, mobbing süreci, mobbing aktörleri (tacizciler, mağdurlar, izleyiciler) sürecin yönetsel ve örgütsel faktörleri ile tanıştırdıktan sonra son noktayı koyuyor. Mobbingle Mücadele. Eserin ikinci bölümünde Fuat Bayram konuyu Türk İş Hukuku Açısından almakta, iş hukukundaki bazı kavramlardan yararlanarak, işçiyi mobbinge karşı korumayı denemektedir. Bu konuda Bayram’ın ele alıp mobbinge uyarladı kavramlar: İşverenin İşçiyi Gözetme Borcu, İşverenin Eşit Davranma Borcu, İşverenin Yönetim Hakkı, Dürüstlük Kuralıdır. Ayrıca mobbinge karşı işçinin başvurabileceği hukuki uollar ayrıntılı biçimde ele alınıp değerlendirilmiştir. Diğer bölümde Hediye Ergin bizi yabancı hukuktaki düzenlemelerle tanıştırmaktadır. Önce mobbingle ilgili uluslar arası belgeler ele alınıp tanıtılmış; bunu ikinci kısımda yabancı hukuklardaki mobbing düzenlemeleri izlemiştir. Burada da konu iki kısımda incelenmiştir. Önce AB’ye üye bazı ülkelerdeki düzenlemeler ve üye olmayan bazı ülkelerdeki düzenlemeler izlenmiştir. Bu ışığın hem kendilerinin, hem de Türkiye’nin geleceği aydınlatması dileğimle…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963