scorecardresearch.com Türk Sosyal Güvenlik Hukukunun Temel Esasları ve Tüm İş Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Sosyal Güvenlik Hukukunun Temel Esasları

Türk Sosyal Güvenlik Hukukunun Temel Esasları

Yazar : M. Fatih Uşan

Sayfa Sayısı : 388

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İş Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sosyal güvenlik, toplumun tümüne hitap eden bir kavramdır. Türkiye bütçesinin önemli bir bölümünü de kapsamaktadır. Bu anlamıyla üzerinde ayrıca durulması gerekir.
Sosyal güvenlik hukukuna ilişkin çalışma yapma konusundaki düşüncemiz, daha önce 2006 yılında yayınlamış olduğumuz, cep kitabı mahiyetindeki İş Hukuku adlı çalışmamızın tamamlayıcısı niteliğinde olması yönündeydi. Ancak, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Anayasa Mahkemesi tarafından iptali ile ortaya çıkan süreç içerisinde askıya alınmıştı. Zaman içerisinde ortaya çıkan bu çalışma, önceki planlamamızın hacmini önemli bir biçimde aştı. Hal böyle olunca, ilk düşüncemizi gerçekleştirme fikrini muhafaza etmekte ve en kısa zamanda hayata geçirme yolundaki inancımızla birlikte, bu çalışmayı bağımsız olarak hazırlayıp takdirlere sunmayı uygun bulduk.
Bununla birlikte sosyal güvenlik hukukunda bir çalışma yapmanın ne denli zor olduğunun da bilincindeyiz. Hele 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe konuluşunda yaşanan sıkıntılar ve ertelemeler, yeniden yürürlüğe girişte Kanunda yapılan değişiklikler, Kanunun uygulanmasını açıklayan, yönetmelik, genelge ve tebliğlerin peş peşe yürürlüğe konması, üstelik bunların yürürlüğe girmesi ile birlikte yapılan değişiklikleri, Kanunun bünyesinde bulunan zorlukları da geçen bir boyut kazanmıştır. Bu anlamda, mevzuat içerisinde yapılan sözkonusu değişiklikleri de imkânlar ölçüsünde değerlendirmeye çalıştık. Sosyal güvenlik hukuku ile ilgilenenlerin hak vereceği gibi, şüphesiz gözden kaçırdığımız, atladığımız veya unuttuğumuz hususlar olabilecektir. Elbette ki, çalışmanın sorumlu-luğu bize aittir. Bunların eleştiriler doğrultusunda ilerideki çalışmalarda dikkate alınacağını da belirtelim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963