scorecardresearch.com İş Yargılaması Usul Hukuku ve Tüm İş Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
İş Yargılaması Usul Hukuku

İş Yargılaması Usul Hukuku

Yazar : H. Argun Bozkurt

Sayfa Sayısı : 738

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : İş Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sosyal devlet kavramının önemi, sanayileşmen gelişimine paralellik göstermekte, bu hızlı değişim İş Kanunlarımıza da yansımaktadır. İş Kanunlarımızın doğru uygulanması nitelikli bilirkişi raporlarına, mahkeme kararlarına ve Yargıtay içtihatlarına bağlıdır. Sistemin işleyişi ise temelde iş Yargılamasının Usuli Kurallarına harfiyen uymakla mümkündür.
İş Yargılamasını, dava açılması anından hüküm ve hüküm verildikten sonraki safhalarıyla değerlendiren çalışma, aynı zamanda hukukçulara Yargıtay'ın 9,10 ve 21. Hukuk Dairelerinin örnek kararlarıyla uygulamanın hangi yönde ilerlediğini göstermektedir.
Henüz daha esasa girilmeden, Usuli yönden hak kaybına uğramamanız için, yirmi yıla yakın bir süre iş hukuku alanında bilirkişilik ve avukatlık yapmış yazarın deneyimleriyle hazırladığı çalışma yol gösterici olacaktır

Konu Başlıkları
- İş Mahkemeleri
- İş Mahkemelerinde Yargılama Usulü
- Görev / Yetki
- Davanın Tarafları (HUMK – m:38-42) 5521 S. İMK m:1
- Kavramsal Olarak Tarafların Çoğalması ve Davaların Ayrılması – Birleştirilmesi
- Özel Yargılama Yöntemleri
- Dava Türleri
- Davanın Yürütümü ve Sonuçlanması
- İspat Hukuku
- Kanıtlar / Tanık / Bilirkişi
- Bekletici Sorun / Eski Hale Getirme
- İhtiyati Haciz – İhtiyati Tedbir ve Delillerin Tespiti
- Vekaletle Tarafların Davada Temsili
- Davayı Sonuçlandıran Taraf İşlemleri (Feragat – Kabul – Sulh) (HUMK m:91-95)
- Davada Tarafça Yapılan Düzeltme (Islah) (HUMK md. 83-90)
- Keşif / Yasa Yolları / İstinaf
- Adli Tatil / Yargılama Giderleri (HUMK md:413-426)
- Kesin Hüküm / Olağanüstü Yasa Yolu Yargılamanın Yenilenmesi (İadei Muhakeme) (HUMK md: 445-454)
- Uyuşmazlıklarda Tahkim
- Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963